Współpraca z wolontariuszami może być wspaniałą przygodą zarówno dla organizacji, jak i wolontariuszy. Obie strony mogą czerpać z niej wiele korzyści i radości, wspólnie się rozwijać i zmieniać świat na lepsze. Z TuDu ty również możesz zaprojektować taką przygodę! Najważniejsze jest jednak dobre przygotowanie.
Słowem wstępu: Co wolontariusze sądzą o współpracy z NGO?
Po badaniu zapytaliśmy organizacje, dlaczego tak się dzieje? Usłyszeliśmy, że organizacje miewają problemy z planowaniem działań, bo jest tak dużo do zrobienia, a tak mało czasu i tak mało rąk do pomocy! Pojawia się też problem z komunikacją – czy lepiej wysyłać do wolontariuszy maile, czy lepszy jest kontakt telefoniczny? W konsekwencji organizacja wolontariatu może wydawać się skomplikowana i czasochłonna.
Jak wygląda proces współpracy z wolontariuszami?
Poniżej omówimy szczegółowo krok 1 – przygotowanie organizacji.
Na początek - diagnoza
Żeby móc efektywnie korzystać z TuDu, musisz wiedzieć, przy jakich projektach i zadaniach chcesz współpracować z wolontariuszami. Przeprowadź szybką diagnozę:
- Jakie projekty obecnie realizujemy? Przy których zadaniach potrzebujemy wsparcia wolontariuszy? Wypisz je w tabeli.
- Które z tych zadań można wykonać za pośrednictwem Internetu? Czy zadania te można wykonać w czasie maksymalnie 3 godzin? Jeśli nie, to czy można te bardziej skomplikowane zadania można podzielić na kilka mniejszych? Zadania, które można wykonać w czasie do 3 godzin to właśnie ten typ zadań, które możesz umieścić na TuDu.
- Sformułuj zadania. Pamiętaj, aby ich opisy były jak najbardziej konkretne.
Wyznacz koordynatora e-wolontariuszy
Wyznaczenie osoby odpowiedzialnej za obsługę konta na TuDu i kontakt z e-wolontariuszami ma duże znaczenie dla jakości waszej współpracy. Koordynator to osoba pierwszego kontaktu, która będzie odpowiedzialna za:
- Zamieszczanie na TuDu projektów i zadań.
- Komunikację z wolontariuszami – m.in. odpowiadanie na ich komentarze zamieszczane pod zadaniem.
- Monitorowanie sposobu i stopnia wykonania zadań.
- Motywowanie wolontariuszy.
- Wysyłanie wolontariuszom podziękowań.
Jeśli w waszej organizacji wyznaczony jest już koordynator wolontariuszy tradycyjnych, dobrze byłoby, aby to właśnie on wziął pod opiekę również e-wolontariuszy zgromadzonych na TuDu.
Przygotuj opis projektu i opisy zadań
Opisy powinny być spójne i zachęcające wolontariuszy do współpracy. Powiedz wolontariuszom, dlaczego realizujecie dany projekt, dlaczego jest on dla was ważny, co się dzięki niemu zmieni na lepsze – daj im poczuć, że biorą udział w ciekawej akcji społecznej i że ich praca będzie miała sens. O tym, jak to zrobić profesjonalnie, dowiesz się z następnego artykułu z serii #wolontariatzTuDu!
Źródło: TuDu.org.pl