Liczba użytkowników TuDu zbliża się do 700! Jeśli organizujesz projekt społeczny, dołącz do TuDu już dziś i nie pozwól się nudzić zarejestrowanym tam e-wolontariuszom! Podpowiemy ci, w jaki sposób rozpocząć owocną współpracę online.
Współpraca z wolontariuszami może być wspaniałą przygodą zarówno dla organizacji, jak i wolontariuszy. Obie strony mogą czerpać z niej wiele korzyści i radości, wspólnie się rozwijać i zmieniać świat na lepsze. Z TuDu ty również możesz zaprojektować taką przygodę! W serii artykułów #Wolontariat z TuDu zdradzimy ci nasze sekrety na owocną współpracę z e-wolontariuszami.
LEKCJA 1: PRZYGOTUJ SIĘ DO WSPÓŁPRACY Z WOLONTARIUSZAMI
Po badaniu zapytaliśmy organizacje, dlaczego tak się dzieje? Usłyszeliśmy, że organizacje miewają problemy z planowaniem działań, bo jest tak dużo do zrobienia, a tak mało czasu i tak mało rąk do pomocy! Pojawia się też problem z komunikacją – czy lepiej wysyłać do wolontariuszy maile, czy lepszy jest kontakt telefoniczny? W konsekwencji organizacja wolontariatu może wydawać się skomplikowana i czasochłonna.
Mamy jednak dobrą wiadomość – nie musi tak być! Platforma TuDu została tak zaprojektowana, żeby maksymalnie ułatwić organizacjom proces współpracy z (e-)wolontariuszami.
Jak wygląda proces współpracy z wolontariuszami?
W „Podręczniku e-wolontariatu” bardzo szczegółowo opisaliśmy cały proces współpracy z wolontariuszami, którzy wspierają nasze działania za pośrednictwem Internetu. TuDu znacznie ułatwia ten proces, dając nam narzędzia do realizacji kroków 2-4: naboru e-wolontariuszy nie musimy przeprowadzać, bo wszyscy są już oni zarejestrowani w TuDu (zawsze możesz jednak zaprosić nowych!), współpraca z e-wolontariuszami odbywa się online, za pośrednictwem platformy, a na zakończenie współpracy możesz poprzez TuDu wysłać wolontariuszowi podziękowanie. Zanim zaczniesz korzystać z TuDu, warto, abyś przeprowadził/a w swojej organizacji małą diagnozę potrzeb.
Na początek – diagnoza
Żeby móc efektywnie korzystać z TuDu, musisz wiedzieć, przy jakich projektach i zadaniach chcesz współpracować z wolontariuszami. Spróbuj odpowiedzieć na pytania:
- Jakie projekty obecnie realizujemy? Przy których zadaniach potrzebujemy wsparcia wolontariuszy?
- Które z tych zadań można wykonać za pośrednictwem Internetu? Czy zadania te można wykonać w czasie maksymalnie 3 godzin? Jeśli nie, to czy można te bardziej skomplikowane zadania można podzielić na kilka mniejszych? Zadania, które można wykonać w czasie do 3 godzin to właśnie ten typ zadań, które możesz umieścić na TuDu.
- Sformułuj zadania. Pamiętaj, aby ich opisy były jak najbardziej konkretne.
Wyznacz koordynatora e-wolontariuszy
Wyznaczenie osoby odpowiedzialnej za obsługę konta na TuDu i kontakt z e-wolontariuszami ma duże znaczenie dla jakości waszej współpracy. Koordynator to osoba pierwszego kontaktu, która będzie odpowiedzialna za:
- Zamieszczanie na TuDu projektów i zadań.
- Komunikację z wolontariuszami – m.in. odpowiadanie na ich komentarze zamieszczane pod zadaniem.
- Monitorowanie sposobu i stopnia wykonania zadań.
- Motywowanie wolontariuszy.
- Wysyłanie wolontariuszom podziękowań.
Jeśli w waszej organizacji wyznaczony jest już koordynator wolontariuszy tradycyjnych, dobrze byłoby, aby to właśnie on wziął pod opiekę również e-wolontariuszy zgromadzonych na TuDu.
Przygotuj opis projektu i opisy zadań
W kolejnym artykule podpowiemy, w jaki sposób stworzyć dobry opis zadania na TuDu.
Została stworzona przez Fundację Dobra Sieć w ramach programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności „Nowe technologie lokalnie”, który realizowany jest przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.
Źródło: TuDu.org.pl