Są wśród nas tacy, którzy potrafią całą rodzinę zarazić swoimi indywidualnymi pasjami. Znamy rodziny podróżników, wędkarzy, rodziny sportowców. Od 2013 roku znamy także rodziny wolontariuszy.
Wolontariat i działalność społeczna w realiach dnia pracy dłuższego niż 8 godzin, konieczności utrzymania siebie i najbliższych oraz poczucia braku czasu na życie prywatne, wydaje się dużym wyzwaniem. Z powodu braku czasu spędzanego z najbliższymi często rezygnujemy z wielu interesujących nas aktywności. Są jednak wśród nas tacy, którzy potrafią całą rodzinę zarazić swoimi indywidualnymi pasjami. Znamy rodziny podróżników, wędkarzy, rodziny sportowców. Od 2013 roku znamy także rodziny wolontariuszy.
Wolontariat Rodzinny
W 2013 r. Fundacja PZU i Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce zaprosiły Polaków do zabrania rodzin na wspólne pomaganie. W ramach pierwszej edycji konkursu grantowego wyłonione zostało 18 inicjatyw z całej Polski, dzięki którym lokalne społeczności zmieniały się na lepsze za sprawą zaangażowania całych rodzin. Mamy, ojcowie, dziadkowie, dzieci – wszyscy angażowali się w budowę placów zabaw, organizację wycieczek rowerowych, dobroczynnych spacerów, wydarzeń dla lokalnej społeczności. W rodzinie drzemie niesamowita siła – o tym dzięki Programowi mogliśmy przekonać się po raz pierwszy. Chęć do działania w ramach projektów Programu „Wolontariat Rodzinny” (na etapie naboru wniosków konkursowych) zgłosiło ponad 1100 rodzin z całej Polski.
Lokalnie i w koalicjach
Druga edycja Programu „Wolontariat Rodzinny” osadziła się jeszcze głębiej w społecznościach lokalnych. Do tworzenia projektów angażujących rodziny wolontariuszy zaprosiliśmy organizacje pozarządowe i instytucje samorządu lokalnego, które wraz z chętnymi do działania rodzinami stworzyły lokalne koalicje. Otrzymaliśmy ponad 200 pomysłów na to, jak rodziny mogą pomóc rozwijać społeczności lokalne i odpowiadać na ich potrzeby. Od maja 2015 roku realizowanych jest w całej Polsce 15 niezwykłych inicjatyw.
Budują, dbają, organizują
Rodziny wolontariuszy wraz z organizacjami pozarządowymi i instytucjami samorządu lokalnego zmieniają lokalne społeczności na lepsze. W Ponurzycy (woj. mazowieckie) powstaje boisko do gry w siatkówkę, rodziny z Małachowa Szemborowic (woj. wielkopolskie), Gniewu (woj. pomorskie) i Kawęczyna (woj. wielkopolskie) pracują nad powstaniem społecznych ogrodów, w Podmoklach Małych (woj. lubuskie) restaurują lokalne kapliczki i organizują rajd rowerowy ich śladami.
To właśnie zaangażowane rodziny zmieniają osiedle Marcelin w Szczecinku (woj. zachodniopomorskie) w Osiedle Poetów, a w Łapach organizują wakacyjny czas wolny najmłodszym mieszkańcom miasta. W Czernicy (woj. śląskie) włączają się w organizację biegu dla mieszkańców, pikników i wydarzeń nawiązujących do historii miejsca, w Lublinie nawiązują współpracę z podopiecznymi Domu Dziecka, w Iwięcinie (woj. zachodniopomorskie) przywracają pamięć o słowiańskich tradycjach.
Dzięki nim w Szopinku (woj. lubelskie) powstaje rekreacyjne centrum wsi, a w Błotnicy (lubuskie) w nowo powstałym ogrodzie mieszkańcy będą mogli przypomnieć i nauczyć się dawnych rzemiosł.
Z korzyścią dla każdego
Rodzinne zaangażowanie w wolontariat to korzyści nie tylko dla społeczności lokalnej, lecz także dla samych rodzin. Każdy z wolontariuszy odkrywa i zdobywa nowe umiejętności, a dzięki różnorodności zadań każdy z członków rodziny ma szansę na bycie liderem.
„Wolontariat rodzinny, wspólne działanie, pomaga w weryfikacji wartości wokół których kształtuje się osobowość młodszej generacji. Wychowanie do pomagania, wyrabianie odruchów u najmłodszych kształtuje także ich wrażliwość, empatię, poszerza horyzonty oraz wzmacnia postawę otwartości wobec świata i ludzi”
(dr Joanna Staręga-Piasek, Instytut Rozwoju Spraw Społecznych).
Wolontariat spaja i integruje rodzinę, pozwala na odnalezienie wspólnych zainteresowań i pasji. Dla wielu jest również pasją samą w sobie!
Program Fundacji PZU „Wolontariat Rodzinny – lokalnie” realizowany jest we współpracy z Akademią Rozwoju Filantropii w Polsce.
Program objęty jest Patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.
Źródło: Wolontariat Rodzinny