Wolontariat w Wielkopolsce? – sprawdźmy
Szacunkowo 9% mieszkańców Wielkopolski angażuje się w wolontariat. Przeciętny wolontariusz w Wielkopolsce to średniozamożny, pracujący mężczyzna w wieku 40-55 lat, posiadający średnie wykształcenie, deklarujący swoje zaangażowanie na poziomie 20 godzin miesięcznie.
Z przeprowadzonych w ramach owego projektu badań wynika, że 9% badanych było wolontariuszami (59% mężczyzn i 40% kobiet).
Najbardziej zaangażowane osoby pochodziły z grupy wiekowej 40-55 lat (40%), następnie 25-39 lat (32%). Jeżeli zaś chodzi o wykształcenie, najliczniejsze są osoby z wykształceniem średnim (44%), drugie w kolejności są osoby z wykształceniem wyższym. Największe zaangażowanie wykazywali w kolejności: pracujący, emeryci i renciści oraz uczniowie i studenci.
Deklarowana aktywność wolontariuszy to najczęściej 20 godzin miesięcznie, przy czym w przypadku wolontariuszy z doświadczeniem jest przedział od kilku godzin do kilku dni w tygodniu.
Do najczęściej wykonywanych przez wolontariuszy zadań należą, według badaczy, organizacja imprez oraz usługi z zakresu pomocy społecznej, takie jak np. opieka nad dziećmi, pomoc osobom zagrożonym wykluczeniem, rzadziej angażowano ich do m.in. prac biurowych, zbiórek pieniężnych i wdrażania projektów.
Ocena pracy wykonywanej przez wolontariuszy jest bardzo dobra, zarówno jeśli chodzi o działania na rzecz jednostek samorządu terytorialnego, jaki i organizacje pozarządowe. Szczególna uwagę zwrócono przy tym na zaangażowanie i komunikatywność wolontariuszy.
Najczęstszą forma rekrutacji wolontariuszy jest zgłoszenie z własnej inicjatywy. Jako jedne z głównych źródeł podano znajomych wolontariuszy oraz ogłoszenia w Internecie, na uczelniach lub w szkołach, które uważane są za jedyne miejsca, gdzie podejmowane są akcje rekrutacyjne.
Autorzy Strategii zwracają także uwagę na niski poziom wiedzy na temat istnienia ogólnopolskiej bazy wolontariuszy wśród instytucji chcących korzystać, a nawet już korzystających z pracy wolontariuszy. Ich niepokój budzi, także fakt, że osoby nie będące nigdy wolontariuszami posiadają znikomą, bądź żadną wiedzę na temat wolontariatu.
Wysoko oceniono, także role Centrów wolontariatu. Wskazywano na ich doniosłą rolę informacyjną (12% osób zaangażowanych w wolontariat wskazywało na tę właśnie instytucję jako źródło niezbędnej wiedzy), szkoleniową czy też integrującą środowisko wolontariuszy.
Polecam lekturę „Strategii rozwoju wolontariatu województwie wielkopolskim”, gdyż jest to jedyny dokument dotyczący sensu stricte terenu Wielkopolski i chociaż nie jest on pozbawiony wad, powinien być brany pod uwagę w dyskusji toczonej na temat przyszłości wolontariatu w Wielkopolsce.