Działalność Szkolnych Klubów Wolontariatu na terenie Śremu ma swoją długoletnią tradycję. Szkolne Kluby Wolontariatu działały w szkołach Ponadgimnazjalnych Zespole Szkół Ekonomicznych, Liceum Ogólnokształcącym i Zespole Szkół Technicznych i w niewielkim zakresie w Gimnazjum nr.1 i nr 2.
Praca wolontarystyczna kierowana była do osób niepełnosprawnych - mieszkańców dwóch Domów Pomocy Społecznej, Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego, a także do dzieci niepełnosprawnych i z upośledzeniem społecznym. Ponadto z pomocy wolontariuszy korzystały organizacje pozarządowe i instytucje samorządowe do organizacji różnych masowych imprez okazjonalnych.
Jedną z tych organizacji była Fundacja na Rzecz Rewaloryzacji Miasta Śrem. Zarząd Fundacji podjął starania o uruchomienie Lokalnego Centrum Wolontariatu w marcu 2005r. Powstanie LCW wymagało półrocznego okresu przygotowawczego i sprostaniu wymogów postawionych przez Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu w Warszawie, którego jesteśmy członkiem od listopada 2005r Lokalne Centrum Wolontariatu jest strukturą wewnętrzną Fundacji, zatwierdzoną Uchwałą Zarządu Fundacji. Działa na podstawie regulaminu zatwierdzonego przez Zarząd Fundacji. Dla sprawnego funkcjonowania LCW powołana została Rada Programowa.
Śremskie LCW swym zasięgiem obejmuje obszar całego Powiatu Śremskiego, w skład którego, na dzień dzisiejszy wchodzi 12 Szkolnych Klubów Wolontariatu zrzeszających 270 wolontariuszy.
LCW prowadzi, także szereg szkoleń:
- Jak zostać wolontariuszem?
- Wychowawca wypoczynku dzieci i młodzieży,
- Asystent wychowawcy świetlicy,
- Młodszy ratownik medyczny,
- Zachowajmy Bogactwo Kultury.
Każdy wolontariusz biorący udział w szkoleniu otrzymuje zaświadczenie potwierdzające zdobyte kwalifikacje. Na zakończenie edukacji na każdym poziomie nauki, wolontariusze zrzeszeni w LCW otrzymują zaświadczenia potwierdzające pracę woluntarystyczną. Wydanie zaświadczenia poprzedzone jest potwierdzeniem koordynatora na podstawie kart pracy wolontariusza.
Koordynatorom oferujemy szkolenie „Jak pracować i zatrzymać wolontariusza”.
Wypracowany został również system nagradzania wolontariuszy. W tym celu rok rocznie ogłaszamy konkurs w dwóch kategoriach:
- Wolontariusz Roku
- Przyjaciela Wolontariatu.
Zwycięzcy konkursów nagradzani są statuetkami i drobnymi upominkami podczas corocznie organizowanej Gali Wolontariatu z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza.
Wszelkie działania związane z zatrudnianiem wolontariuszy są przeprowadzone zgodnie z obowiązującymi procedurami. Nasi wolontariusze pracują w:
- Domach Pomocy Społecznej
- Zakładach Pielęgnacyjno-Opiekuńczych
- Organizacjach Pozarządowych
- Świetlicach szkolnych i socjoterapeutycznych
- Przedszkolach
- Schronisku dla zwierząt
- W domach rodzinnych dzieci i osób dorosłych niepełnosprawnych,
- Ośrodkach Kultury
- Ośrodkach Pomocy Społecznej
- Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie.
- Przy organizacji imprez okolicznościowych organizowanych przez samorządy i inne instytucje.
Na pytanie „ Dlaczego powstało LCW w Śremie” , wolontariusze najczęściej odpowiadali:
- By pomagać innym,
- Pokazać ludziom serce,
- Pomagać bezinteresownie,
- Pracować ponad podziałami,
- Uczyć wrażliwości wolontariatu,
- Oddawać swój czas i umiejętności
- Mieć alternatywną formę spędzania wolnego czasu,
- Uczyć się tolerancji,
- Jednoczyć ludzi,
- Aktywować środowisko,
- Uczyć i promować wolontariat.
Działalność naszego LCW nie byłaby możliwa gdyby nie ogromne zaangażowanie i bezinteresowna, praca koordynatorów i samych wolontariuszy, za którą serdecznie dziękujemy. Zarząd Fundacji i Koordynatorzy.