W związku z wejściem w życie ustawy o zmianie ustawy o działalności leczniczej oraz niektórych innych ustaw, działalność lecznicza, tj. działalność polegająca na świadczeniu usług zdrowotnych, może być wykonywana jako działalność pożytku publicznego lub działalność charytatywno-opiekuńcza. Powyższe rozwiązanie nie spowoduje likwidacji wolontariatu w placówkach prowadzonych na zasadach niekomercyjnych.
W związku z wejściem w życie ustawy o zmianie ustawy o działalności leczniczej oraz niektórych innych ustaw, działalność lecznicza, tj. działalność polegająca na świadczeniu usług zdrowotnych, może być wykonywana jako działalność pożytku publicznego lub działalność charytatywno-opiekuńcza. Zmiana ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie polega jedynie na doprecyzowaniu, że prawo do korzystania z pomocy wolontariuszy przysługuje jedynie podmiotom leczniczym niebędącym przedsiębiorcami – samodzielnym publicznym zakładom opieki zdrowotnej i jednostkom budżetowym oraz podmiotom leczniczym wykonującym działalność leczniczą jako działalność pożytku publicznego lub działalność charytatywno-opiekuńczą. Powyższe rozwiązanie nie spowoduje likwidacji wolontariatu w placówkach prowadzonych na zasadach niekomercyjnych, zwłaszcza w formie działalności pożytku publicznego lub działalności charytatywno-opiekuńczej - prowadzonych np. przez fundacje i inne organizacje pozarządowe, kościoły i związki wyznaniowe.
Na inauguracyjnym posiedzeniu, działającej przy Ministrze Pracy i Polityki Społecznej, Rady Działalności Pożytku Publicznego został powołany Zespół Doraźny ds. zmian ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, którego zadaniem będzie wypracowanie ostatecznego kierunku zmian zgodnego z oczekiwaniami zainteresowanych stron.
W związku z powyższym termin wejścia w życie przedmiotowej ustawy w zakresie wolontariatu zostanie przesunięty w czasie i zaplanowany na 2013 r.