Od maja 2012 w Fundacji im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ wolontariusze przygotowują się do pracy z podopiecznymi za pomocą nowych metod i zdobywają nowe kwalifikacje w zakresie teatroterapii oraz dramy.
- Wybraliśmy sztukę, gdyż oprócz wzbogacenia metod pracy obcowanie z nią powoduje ich własny rozwój, podniesie poczucia własnej wartości i co najważniejsze uwrażliwia na świat i człowieka. Zaczęliśmy więc od warsztatów teatralnych, w których 25 wolontariuszy zdobyło wiedzę o teatrze: kostiumologii, charakteryzacji, scenografii, reżyserii oraz o sztuce aktorskiej. Profesjonalni trenerzy ze Studia Aktorskiego Body Art Fusion z Poznania przeprowadzili wspaniałe warsztaty, które opierały się na technikach pantomimy i teatrze ruchu. – mówi Iwona Grześkowiak, koordynatorka projektu.
Przeszkoleni wolontariusze w kolejnym etapie zaczęli prace nad przygotowaniem przedstawień w środowisku lokalnym. Zaprosiliśmy do wspólnej pracy grupę osób z niepełnosprawnością intelektualną, podopiecznych Fundacji oraz grupę osób niesłyszących z KSGS Konin. Był to fantastyczny proces, w którym zarówno wolontariusze jak i podopieczni wspólnie tworzyli spektakle.
- Od początku, wykorzystując nowe techniki, stworzyliśmy zespół, w którym nie było podziału na twórców i aktorów, podopiecznych i opiekunów. – mówi Łukasz jeden z uczestników projektu.
Fundacja PODAJ DALEJ wiele uwagi poświęca włączaniu osób niepełnosprawnych do działania, aby nie czuli, że znowu ktoś coś dla nich robi, ale, że robią coś wspólnie. Przygotowane spektakle są dowodem na to, że fantastycznie nam się to udało – podkreśla koordynatorka projektu. Spektakle premierowe już za nami.
Oba spektakle spotkały się z bardzo dobrym przyjęciem publiczności. Już dzisiaj wiemy, że będą wystawiane po raz kolejny.
W założeniach mamy jeszcze opracowanie Modelu wsparcia dla opiekunów - wolontariuszy na podstawie tego, co udało nam się wspólnie przeżyć, doświadczyć i wypracować przez okres trwania naszego projektu.