Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl.
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
Według badania Centrum Wyzwań Społecznych UW pielęgnowanie rodzinności, działania bliskie i konkretne oraz bycie z ludźmi to trzy największe atuty Programu „Wolontariat Rodzinny”. Badacze przez rok przyglądali się grupie rodzin, które jako pierwsze w Polsce realizowały I edycję Programu. Wnioski z badania są zaskakujące i rzucają nowe światło na wolontariat wykonywany w grupach. Pokazują też nową jakość w realizacji projektów społecznych.
Z raportu wynika, że zaangażowanie całych rodzin ułatwiało podział obowiązków, rozplanowanie działań na poszczególnych etapach realizacji projektów, i przetrwanie zniżek formy. Członkowie rodzin wzajemnie się motywowali i wspierali. Rodzinne grupy wybierały zadania, których efekty były ważne i odczuwalne dla całej lokalnej społeczności i dla nich samych - urządzały skwery i place zabaw, organizowały wydarzenia kulturalne i integracyjne. Do tego wspólna praca przy projektach obalała krzywdzące stereotypy na temat młodzieży, jej rzekomego egoizmu i braku zaangażowania. Potwierdzają to inne badania Centrum Wyzwań Społecznych UW: Z badań nad aktywnością młodzieży wiemy, że nastolatki potrzebują mądrej i wspierającej obecności dorosłych – traktowania ich po partnersku, wskazywania potencjalnych form zaangażowania, które także młodym wydają się sensowne. Dokładnie taki był charakter działań realizowanych w ramach Programu „Wolontariat Rodzinny” – mówi Maria Szymborska, badaczka z CWS UW. Wśród innych zalet angażowania się w wolontariat całymi rodzinami znalazło się przekuwanie wspólnie spędzanego czasu na korzyści nie tylko dla własnej rodziny, ale przede wszystkim dla innych.
Wolontariackie rodziny, w wymienianych przez siebie wartościach i koncepcjach wychowawczych, kładą nacisk na uwrażliwianie swoich dzieci na potrzeby i problemy innych ludzi oraz rozwijanie w nich gotowości do zaangażowania szerszego, niż we własne sprawy i osobisty sukces. Jak podkreśla Maria Szymborska: Nadmiar zajęć, brak czasu i powodów do przebywania razem oraz słabnąca towarzyskość, to wszystko sprawia, że całość swojej życiowej energii można poświęcić jedynie na codzienne obowiązki, czy indywidualny rozwój. Wiele zajętych swoimi sprawami osób tęskni za swobodą i frajdą współdziałania, ale znalezienie na to czasu z biegiem lat wydaje się coraz trudniejsze – ludzie przyzwyczajają się do życia obok siebie, rezygnują z życia razem. Wolontariat rodzinny osłabi tendencję „wsobności”, którą można zauważyć w części polskich domów.
Twórcy Programu „Wolontariat Rodzinny” założyli, że to rodziny wiedzą najlepiej, jakie pomysły trzeba realizować w ich otoczeniu. Uruchomiło to falę lokalnej, prawdziwie oddolnej aktywności i doprowadziło do realizacji bardzo ciekawych inicjatyw w całej Polsce. Jak mówi Maria Szymborska: Okazało się, że w prostej koncepcji wolontariatu rodzinnego kumulują się dobroczynne procesy z wielu obszarów i jednocześnie neutralizują ryzyka powszechnie występujące przy realizacji projektów społecznych.
Całość raportu można przeczytać na stronie: http://wolontariatrodzinny.pl/aktualno%C5%9Bci/81-wolontariat-rodzinny-razem-dla-innych
Pobierz
-
Wolontariat Rodzinny - raport
pdf ・538.4 kB
Źródło: Program "Wolontariat Rodzinny"
Ten tekst został nadesłany do portalu. Redakcja ngo.pl nie jest jego autorem.
Teksty opublikowane na portalu prezentują wyłącznie poglądy ich Autorów i Autorek i nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Podobnie opinie, komentarze wyrażane w publikowanych artykułach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.