ŁUKASIAK: Potrzebne są propozycje pracy wolontariackiej opartej nie tylko na prostych czynnościach dla pojedynczych osób, ale konkretne wyzwania dla całych, choćby kilkuosobowych zespołów.
Wydaje się, że poza pracą zawodową niewiele jest miejsc, sytuacji, w których można sprawdzić się w organizowaniu zespołu, poszukiwaniu wyzwań, zarządzaniu projektem. Niewiele jest sytuacji, w których realnie trzeba wziąć odpowiedzialność, zmotywować zespół, rozwiązać konkretne problemy. Taką szansę daje zaangażowanie w wolontariat pracowniczy. Jednak, aby aktywność wolontariacka była źródłem indywidualnego rozwoju oraz nabywania nowych umiejętności, to duża część organizacji pozarządowych, instytucji publicznych oraz firm powinna zmienić swoje nastawienie do organizacji pracy wolontariatu.
Potrzebne są propozycje pracy wolontariackiej opartej nie tylko na prostych czynnościach dla pojedynczych osób, ale konkretne wyzwania dla całych, choćby kilkuosobowych zespołów. Taka organizacja pracy wolontariackiej pozwoli na dzielenie się rolami w zespole, testowanie i nabywanie umiejętności.
Wolontariat kompetencji – dobry przykład
Przed organizatorami wolontariatu stoi dodatkowe wyzwanie: wolontariat powinien przynosić korzyści społeczeństwu, budować dobro wspólne. Nic tak skutecznie nie niszczy społecznego zaangażowania, jak źle zorganizowany wolontariat. Przykładów mamy mnóstwo, niejeden raz widzieliśmy grupy znudzonych wolontariuszy opartych o grabie. Jednym słowem, wolontariat powinien być organizowany w sposób odpowiedzialny i dobrze zarządzany, a przyniesie korzyści i społeczeństwu i wolontariuszom.
Cieszy fakt, że wielu organizacjom pozarządowym i instytucjom publicznym z pomocą ruszyli przedsiębiorcy organizując wolontariat pracowniczy. To świetny przykład, na którym możemy się przekonać i nauczyć, czym jest wolontariat kompetencji, jak można dobrze zorganizować pracę zespołów wolontariackich.
Podnosimy szacunek do pracy
To też dobre miejsce dla rozwoju umiejętności liderskich. Można powiedzieć, że lider projektu wolontariackiego, który potrafi zorganizować zespół i wspólnie z nim przeprowadzić projekt, posiada realne talenty i kompetencje przywódcze oraz umiejętności pozafinansowego motywowania zespołu. Co oznacza, że w taką osobę warto inwestować. Tak, jak i warto inwestować w wolontariat. Nadając większą wartość pracy wolontariackiej podnosimy szacunek do pracy w ogóle. Odpowiedzialne przywództwo oparte na autorytecie i zaufaniu rodzi się w pracy zespołowej, pracy służącej społeczności, w pracy wolontariackiej. Przykład idzie z góry. Koalicja „Prezesi wolontariusze 2011” powstała z okazji Europejskiego Roku Wolontariatu i ma ważną misję do spełnienia: rozwój wolontariatu, wolontariatu pracowniczego i odpowiedzialnego przywództwa. Oczywiście, potrzebna jest współpraca i zaangażowanie wielu osób, organizacji i instytucji.
Warto im pomóc! Ponieważ oni sami skutecznie pomagają innym.
Źródło: inf. własna ngo.pl