Zmieniające się podejście firm w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu prowadzi do dostrzegania otoczenia jako szansy rozwoju. M.in. z tego powodu coraz częściej w przedsiębiorstwach zauważa się aktywność pracowników na rzecz organizacji społecznych, czy też osób potrzebujących. Warto zatem przyjrzeć się, jak można wykorzystać potencjał pracowników, a jednocześnie przynieść korzyści społecznościom lokalnym.
Jak funkcjonuje?
Inicjowane przez pracodawcę działania o charakterze wolontariatu pracowniczego mają na celu wspomóc w aktywnym odpowiadaniu na potrzeby społeczne pracowników danej firmy. Stwarza to możliwość osobom zatrudnionym włączenia się w realizację działań społecznych, zaangażowania się w potrzeby oddolne oraz realizację celów zrównoważonego rozwoju. Zadaniem pracodawcy jest nawiązanie współpracy z beneficjentem pomocy, np. organizacją społeczną lub szkołą i zapewnienie niezbędnego wsparcia w realizacji założonych celów. Z kolei wolontariusze powinni mieć wpływ na wybór miejsca i zakresu wsparcia, które będzie odpowiadać na dostrzegane przez nich potrzeby.
Ważne jest w tej relacji stanowisko partnera społecznego – pełni on funkcję łącznika pomiędzy pracownikiem a beneficjentem. Pomaga przygotować wolontariuszy do pracy, nadzoruje również kwestie organizacyjne, pomaga w zrozumieniu kontekstu i wspiera trwałość zainicjowanej pomocy.
Wolontariat przybiera różne formy w zależności od jego zakresu działania, najczęstsze to:
- akcyjny – konkretne działania realizowane w grupie podczas wydarzeń lub imprez, w tym akcje środowiskowe
- rodzinny – do grupy wolontariuszy włącza się także osoby niezatrudnione bezpośrednio przez pracodawcę, najczęściej osoby z rodzin wolontariuszy
- kompetencyjny – dzielenie się wiedzą i umiejętnościami pracowników z odbiorcami, usługi profesjonalistów wykonywane nieodpłatnie np. na rzecz organizacji społecznej.
Wolontariat cechuje się dobrowolnością oraz nie pobieraniem dodatkowego wynagrodzenia za wykonywane czynności. Może się odbywać w godzinach pracy lub poza nimi. Może być wzmacniany zbiórką pieniędzy na rzecz organizacji społecznej wśród pracowników.
Podsumowując, argumentem nie do podważenia pozostaje pozytywny wpływ wolontariatu pracowniczego na zmiany w życiu lokalnych społeczności, jak również na samych wolontariuszy.
Podstawy prawne
Wolontariat pracowniczy nie jest działaniem uregulowanym wprost przez obowiązujące w Polsce przepisy prawa. Jednak ogólne regulacje zawierają się w ustawie z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2003r, Nr 96, poz.873 z późn. zm.). Odpowiednie zastosowania znajdziemy również w przepisach kodeksu cywilnego, jak również w określonych sytuacjach – w kodeksie pracy.
Źródło: Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich "PISOP"