Wolontariat będzie ważnym tematem polskiej Prezydencji – potwierdził Mikołaj Dowgielewicz podczas dyskusji z przedstawicielami Instytutu Spraw Publicznych.
Instytut przygotował dla Ministerstwa Spraw Zagranicznych koncepcję kampanii mającej na celu zwiększenie zainteresowania wolontariatem wśród kręgów opiniotwórczych w związku z polską Prezydencją w Radzie UE oraz trwającym obecnie Europejskim Rokiem Wolontariatu. W ekspertyzie podkreślono między innymi korzyści, jakie temat wolontariatu może przynieść polskiemu Przewodnictwu.
Dowgielewicz bardzo pozytywnie ocenił propozycje Instytutu i zapowiedział, że część zarekomendowanych postulatów będzie przez rząd realizowana.
- Z zadowoleniem przyjęliśmy deklarację ministra odpowiedzialnego za polską Prezydencję. Jest to sygnał, że rząd jest otwarty na pomysły płynące od organizacji pozarządowych. Wierzymy też, że ta zapowiedź zachęci do działania polskie organizacje propagujące wolontariat. – powiedział dr Jacek Kucharczyk, szef Instytutu Spraw Publicznych
Według Instytutu wolontariat spełnia wiele zadań i jest obecny w każdym obszarze aktywności UE. Jego rolą jest rozwiązywanie kluczowych wyzwań, przed jakimi staje obecnie Polska i Unia Europejska. Warto więc, aby Polska w czasie swojej Prezydencji doprowadziła do przyjęcia przez UE dokumentu – Konkluzji Rady UE podkreślających znaczenie wolontariatu.
- Proponujemy, aby przygotowywany dokument (Konkluzje) nosił nazwę
Europejskie Partnerstwo dla Wolontariatu
. Taka nazwa podkreśli znaczenie wolontariatu w procesie integracji europejskiej oraz budowania partnerskich relacji z innymi krajami, także tymi na Wschodzie – dodała dr Agnieszka Łada, kierownik Programu Europejskiego w ISP.
Założenia ekspertyzy:
W ekspertyzie wskazuje się na wagę wolontariatu oraz jego rolę w wielu politykach UE:
- Temat wolontariatu jest bliski obywatelom. Wskazuje na ideę europejskiej jedności oraz nie budzi politycznych kontrowersji. Jego podjęcie może w związku z tym doprowadzić do zaprezentowania się przez Polskę z pozytywnej strony jako aktywnego państwa członkowskiego: kraju, któremu zależy na przyszłości Unii i jej rozwoju, o dużym potencjale i znaczeniu w procesie integracji europejskiej. Może też przynieść bezpośrednie korzyści Polsce.
- ISP w swojej ekspertyzie rekomenduje, aby Polska podjęła temat wolontariatu podczas Prezydencji. W ramach promowania tej kwestii Polska powinna podkreślać europejski wymiar wolontariatu oraz zaproponować konkretne zmiany mechanizmów i regulacji odnoszących się do wolontariatu na płaszczyźnie europejskiej, które nadal wymagają reform.
W ekspertyzie ISP zaproponowało:
- Przyjęcie podczas polskiej Prezydencji Konkluzji Rady UE dotyczących wolontariatu i nazwanie ich Europejskie Partnerstwo dla Wolontariatu.
- Konkluzje powinny zawierać trzy wątki: znaczenie wolontariatu w różnych politykach unijnych (w tym rolę w integracji międzypokoleniowej, czym nawiąże się do kolejnego roku tematycznego w 2012: Europejskiego Roku Aktywności Osób Starszych i Solidarności Między Pokoleniami), rolę wolontariatu w promowaniu wartości Unii Europejskiej poza jej granicami, zwłaszcza w kontekście tworzenia Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych oraz konieczność rozwoju programów wolontariackich skierowanych do krajów Partnerstwa Wschodniego.
- Jednym z priorytetów polskiej Prezydencji ma być rozwój europejskiej polityki wschodniej. Biorąc pod uwagę fakt, że wolontariat przyczynia się do promocji europejskich wartości za granicą oraz integrowania narodów europejskich, także tych spoza UE, należy wzmacniać programy wolontariackie skierowane do obywateli Europy Wschodniej, a więc umożliwiać im łatwiejszy przyjazd jako wolontariuszy do UE oraz ułatwiać organizacjom z krajów wschodnich przyjmowanie wolontariuszy ze Wspólnoty. Ułatwienie takie musi się wiązać, między innymi, z łatwiejszym otrzymywaniem wiz.
- W celu wypracowania konkretnych rozwiązań w tym zakresie zagadnienie wolontariatu należy włączyć w zakres tematów, podejmowanych przez uczestników Forum Społeczeństwa Obywatelskiego Partnerstwa Wschodniego. Uczestnikami Forum są przedstawiciele organizacji pozarządowych z krajów UE i Partnerstwa Wschodniego. Spotkania organizowane są od 2009 roku przez Komisję Europejską. W 2011 r. odbędzie się ono w Poznaniu. ISP postuluje, aby organizacje pozarządowe (uczestnicy Forum), włączyły temat wolontariatu do swoich obrad (utworzyły grupę roboczą).
Źródło: Instytut Spraw Publicznych