– Wolontariat kształtuje charakter i stawia wyzwania – dzieli się swoimi odczuciami uczestniczka projektu AKCJA: WOLONTARIAT. W Staszowie, niewielkim miasteczku w woj. świętokrzyskim, jest wielu młodych wolontariuszy – dobrych ludzi z charakterem, którzy pod skrzydłami Fundacji Aktywizacji i Rozwoju Młodzieży pokazali, jak rozumieją ideę wolontariatu.
Diagnoza, pomysł, planowanie, realizacja – niby standardowo jak to w projektach skierowanych do społeczności, gdyby nie jeden fakt – ich organizatorzy to kilkunastoletni uczniowie. W projekcie AKCJA: WOLONTARIAT stawiano na młodych ludzi, ich kreatywność i samodzielność, bo kto może zachęcić młodzież do wolontariatu, jeśli nie ona sama?
„A co ty wiesz o wolontariacie?”
Szczególnie w mniejszych miejscowościach, gdzie nie ma wielu organizacji pozarządowych, w tym tych pracujących z młodzieżą istnieje duża potrzeba promocji wolontariatu, ukazywania jego różnorodności i możliwości, jakie daje młodemu człowiekowi. Ludzie wciąż wolontariat kojarzą głównie z kwestowaniem i służbą potrzebującym, nie znając innych jego atutów, co pokazała sonda przeprowadzona przez Fundację. A przecież wolontariat to szansa na rozwój osobisty, zdobycie doświadczenia, cennego zwłaszcza dla przyszłego pracodawcy, odkrywanie swoich zainteresowań i pasji. Wolontariat to budowanie relacji społecznych i troska o dobro własnego środowiska, to szkoła współpracy i wrażliwości. Chcąc dotrzeć z takim przekazem do mieszkańców powiatu staszowskiego, a szczególnie młodzieży, zorganizowano szereg przedsięwzięć aktywnie włączających młodych do działania. Uzupełniano je kampanią promocyjną składającą się z filmu i fotoreportażu z uczestnictwa wolontariuszy w organizacji Festiwalu Kultury Młodzieżowej TOTU FESTIVAL - największej imprezy młodzieżowej w woj. świętokrzyskim, wydano broszurę na temat wolontariatu młodzieży. Fundacja wkroczyła także do szkół organizując cykl spotkań z uczniami, pt. „Wiele twarzy wolontariatu”.
Idź na imprezę i zdobywaj doświadczenie!
Nie wszyscy pamiętają o tym, że zawsze łatwiej jest uczyć się, bawiąc jednocześnie. „Wolontariusze w akcji” to świetny pomysł działania, który łączy rozrywkę z nauką.
Fundacja FARMa przygotowała grupę wolontariuszy do wspólnej pracy przy organizacji wydarzeń kulturalnych, by potem mogli uczestniczyć w kilku masowych imprezach obserwując ich przygotowanie „od kuchni”. Młodym wolontariuszom przekazano wiedzę na temat formalnych zasad wolontariatu, bezpieczeństwa imprez, podstaw pierwszej pomocy i wielu innych. Potem pomagali oni w przygotowaniach takich wydarzeń jak: Festiwal Kultury Młodzieżowej TOTU FESTIVAL, Dni Runa Leśnego w Strzegomiu czy Dzień Tekli w Rakowie. Po zakończeniu akcji, każdy z uczestników otrzymał certyfikat.
Wszyscy jesteśmy tacy sami, ale niektórzy z nas są wolontariuszami!
Sporą dawkę atrakcji w sezonie letnim dostarczyła grupa młodych, pozytywnych osób, dzięki którym mieszkańcy spędzający wakacje w Staszowie, a nie w zagranicznych kurortach, nie mieli czasu na nudę.
Wszystkie przygotowane akcje to ogromny sukces wolontariuszy, wszystkie gwarantowały świetną zabawę. Ale oprócz rozrywki, młodzi liderzy wykonali ogrom pracy: od opracowania pomysłów, przez planowanie działań i wydatków, złożenie wniosku, rozwiązywanie konfliktów w grupie, po samą realizację. To niezwykle cenne doświadczenie dla młodego człowieka, którego z pewnością nie otrzymałby w szkolnej placówce.
Tworzenie projektów nie jest takie straszne, jeśli moi koledzy odnieśli sukces, ja też dam radę.
Pod wpływem projektu AKCJA: WOLONTARIAT, nie tylko młodzi zmieniają spojrzenie na działania woluntarystyczne, ale także dorośli widzą w tym korzyści. Wolontariat staje się atrakcyjnym sposobem zdobywania wiedzy i doświadczenia. Projekty już nie są zarezerwowane wyłącznie dla pracowników instytucji czy innych organizacji. Projekty realizują już gimnazjaliści! Zdążyli się przekonać, że nie warto czekać, aż dorośli rozwiążą problemy młodych. Sami szukają rozwiązań. Ucząc się na własnych błędach stają się aktywnymi uczestnikami życia społecznego. Młodzież ma odwagę spełniać marzenia i realizować własne pomysły. Tak oto z sukcesem Fundacja FARMa wyzwala drzemiący w młodzieży potencjał, stwarzając im przestrzeń do samodzielnego działania.
Projekt pt. „Akcja: Wolontariat” współfinansowany jest ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.
Źródło: materiały własne organizatorów