"Wolontariat? Gram w to" – po konferencji o grywalizacji w projektach non profit
Za nami konferencja „Wolontariat? Gram w to! Grywalizacja w szkole i trzecim sektorze”. Konferencja została zorganizowana przez Regionalne Centrum Wolontariatu w Katowicach.
Czym jest grywalizacja? Najprościej – to wykorzystywanie mechanizmów znanych z gier w sytuacjach, które grami nie są. Grywalizację wykorzystują takie firmy jak: Nike, Microsoft, Lidl, Milka i wiele więcej. W organizacjach pozarządowych grywalizację można stosować m.in. do motywowania wolontariuszy czy angażowania beneficjentów.
Wykorzystanie gier i grywalizacji w działaniach może się wydawać skomplikowane i kosztowne. Czasami tak jest, ale wcale tak być nie musi. Liczy się dobry pomysł oraz wiedza o tym, jak działają gry. Przekonywała o tym jedna z prelegentek – Anita Dzik. Nauczycielka z Zespołu Szkół Integracyjnych nr 1 w Katowicach wprowadziła na lekcjach matematyki „eliksiry i skille” oraz „wyprawę po Skarb Pitagorasa”. Celem było zachęcenie uczniów do udziału w zajęciach dodatkowych i cel ten udało się osiągnąć. Koszty tej inicjatywy to tylko druk i kolorowe karteczki. Poza wykładami uczestnicy pracowali warsztatowo – grupy wypracowywały koncepcje gier społecznych i edukacyjnych. Jedna z powstałych gier zachęcała uczniów do czytania – zakładała mierzenie w metrach / kilometrach grubości grzbietów przeczytanych książek. Inna promowała wolontariat, wykorzystując aplikację na smartfona, w której hoduje się wirtualne żonkile. Kreatywnych pomysłów było dużo więcej!
Kolejnym – po konferencji – "grywalizacyjnym" wyzwaniem dla Regionalnego Centrum Wolontariatu w Katowicach będzie gra dla szkolnych klubów wolontariatu. Więcej informacji już wkrótce!
Konferencja odbyła się w ramach projektu „Wolontariat? Gram w to!” realizowanego przez Regionalne Centrum Wolontariatu w partnerstwie z Islandzkim Czerwonym Krzyżem i przy współpracy z Pełnomocnik Marszałka Województwa ds. Organizacji Pozarządowych i Równych Szans, w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG. Patroni honorowi konferencji: Marszałek Województwa Śląskiego, Śląski Kurator Oświaty, Prezydent Miasta Katowice Patron medialny: Now Go Online