Taki tytuł nosi film pokazujący różne oblicza wolontariatu. Wzięli w nim udział wolontariusze z Konina.
Pani Zofia z Konińskiego Klubu Amazonek opowiada o tym, jak ważna jest pomoc udzielana kobietom po mastektomii, lub nawet jeszcze wcześniej - przed operacją. Wsparcia udzielają wolontariuszki, które same przechodzą przez tę chorobę. Profesor Wiktor Dega zwykł mówić, że "nieludzkim jest uratowanie komuś życia, a potem pozostawienie go samemu sobie". To hasło przyświeca Amazonkom.
11-letnia Ania pracuje w Towarzystwie Opieki nad Zwierzętami. Z wielkim sercem i oddaniem opiekuje się swoimi czworonożnymi podopiecznymi, które odwzajemniają jej uczucia.
Pani Michalina to najbardziej doświadczony wolontariusz - chętnie pracuje z dziećmi niepełnosprawnymi, co urozmaica jej życie i pozwala ofiarować to, czego ma pod dostatkiem - serce i uśmiech.
Pan Grzegorz z Chrześcijańskiej Służby Charytatywnej pomaga gromadzić i dystrybuować artykuły spożywcze wspólnie z Bankiem Żywności.
Monika pracuje w Hospicjum w Licheniu i przekonuje, jak wartościowa to praca i że nie należy bać się słowa "hospicjum".
Marek z Fundacji PODAJ DALEJ opowiada o wolontariacie osób niepełnosprawnych - sam porusza się na wózku i uczy inne osoby technik poruszania się na kółkach i radzenia sobie w życiu.
Marek doskonale puentuje cały film mówiąc, że "każda osoba może być wolontariuszem".
Film powstał w ramach projektu POLECAM WOLONTARIAT, współfinansowanego ze środków Wojewody Wielkopolskiego. Wyprodukowali go Przyjaciele z Telewizji Konin.
Film miał swoją premierę podczas Konferencji ABC WOLONTARIATU w dniu 27.10.2011 r. w Ratuszu Miejskim w Koninie.
Patronem konferencji był Prezydent Miasta Konina Józef Nowicki, a współorganizatorami Fundacja im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ i II Liceum im. K. K. Baczyńskiego.
Konferencja była skierowana do organizaji pozarządowych i instytucji, które współpracują z wolontariuszami, a z drugiej strony do uczniów i studentów z Konina i Powiatu Konińskiego. Zainteresowanie konferencją było ogromne.
"Na rozgrzewkę" Ania Tomaszewska, reprezentująca Międzynarodowy Wolontariat Don Bosco, opowiedziała o wolontariacie w Afryce, czyli o tym, jak cieszyć się z małych rzeczy. Ania pozwoliła uczestnikom konferencji poczuć wszystkimi zmysłami klimat tego kontynentu - mogliśmy zanurzyć palce w piasku z Zambii, obejrzeć drucianą zabawkę, jaką zrobił Ani podopieczny na misji, posłuchać afrykańskich bębnów, a nawet zatańczyć w ich rytm.
Wojciech Szczepanik opowiedział o Międzynarodowym Wolontariacie na przykładzie Europejskiego Programu Młodzież w Działaniu i workcampów Stowarzyszenia "Jeden Świat". Ten temat zainteresował wiele osób, ponieważ jest to wspaniała przygoda i możliwość zdobywania międzynarodowych doświadczeń i koontaktów.
Dagmara Kistela z zaprzyjaźnionego Stowarzyszenia PISOP przedstawiła Model działania centrum wolontariatu w społeczności lokalnej. Opowiedziała między innymi o tym jak organizować pracę wolontariuszy.
Magdalena Wiczewska i Paweł Skalik z Wielkopolskiej Rady Koordynacyjnej przedstawili projekt, w ramach którego powstaje Wielkopolska Sieć Wolontariatu.
Natomiast Zuzanna Janaszek - Maciaszek z Fundacji im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ zaprezentowała Nowe formy wolontariatu i wyzwania stojące przed wolontariuszami. Sporo miejsca poświęciła dobrej modzie na wolontariat pracowniczy oraz nieograniczonemu niczym e-wolontariatowi.
Wśród gości, którzy skorzystali z zaproszenia i prezentowali swoje lokalne doświadczenia związane z pracą wolontariacką znaleźli się między innymi: Hospicjum w Licheniu Starym, Fundacja WIOSNA ze „Szlachetną Paczką", Towarzystwo Pomocy Głuchoniewidomym, Środowiskowe Ognisko Wychowawcze Towarzystwa Przyjaciół Dzieci KRAMSK, Koniński Klub „Amazonki", Gimnazjum w Golinie, I i II Liceum w Koninie, Młodzieżowa Grupa Wolontariatu z III Liceum w Koninie.
Zarówno frekwencja jak i zadowolenie gości z uczestnictwa w konferencji było stu procentowe! Z czego bardzo się cieszymy. Był to przede wszystkim czas wymiany wszelkiej wiedzy oraz cennych doświadczeń związanych z wolontariatem.
Konferencja wpisała się w obchody Europejskiego Roku Wolontariatu.
Źródło: informacja własna organizatora