Te cztery słowa przez ostatnie dwa lata w Wolsztynie, zatoczyły pętlę i na nowo dostały rumieńca. Historię sprzed 100 lat, mieszkańcy Wolsztyna i okolic przenosili na formy ceramiczne i graficzne. Ta a nie inna forma plastyczna, bowiem inicjatorem projektu „Sztuka Niepodległości” jest Fundacja „Sztuka dla Ludzi”. Dzięki dofinansowaniu z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich, mogliśmy na nowo wpisać się w historię miasta- mówią partnerzy projektu.
Partnerstwo kluczem do sukcesu
Tak jak w powstaniu ludzie połączyli siły, tak my przed dwoma laty zawiązaliśmy ciche porozumienie, że będziemy zachęcać ludzi w czasie pokoju do mobilizacji i podejmowania nowych inicjatyw. Inicjatyw na rzecz miasta. Do projektu przystąpiło jako PARTNER-Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Wolsztynie, natomiast do współpracy zaprosiliśmy -Biuro Promocji i Turystyki Urzędu Miejskiego w Wolsztynie, Szkołę Podstawową nr 1 z oddziałami dwujęzycznymi im. Powstańców Wielkopolskich w Wolsztynie i Uniwersytet III Wieku. Wytworzyła się niesamowita synergia między partnerami, bowiem jasny podział zadań i obowiązków zbudował perspektywę i chęć na kolejne przedsięwzięcia. Przyjaźń jaka się nawiązała wręcz promieniała podczas zakończenia projektu na wystawie podsumowującej dwuletnie działania. Historycy, nauczyciele, wolontariusze, dyrektorzy placówek, burmistrz miasta Wolsztyn z zaciekawieniem przyszli obejrzeć efekty pracy tych młodszych i starszych mieszkańców. Zaangażowanie na każdym etapie realizacji projektu to doskonała recepta na zbudowania solidnych fundamentów pod partnerstwo i kolejne inicjatywy - mówi prezes Bartłomiej Sroka.
Merytoryka, wiara w umiejętności ludzi
„Chcieliśmy stworzyć coś nowego, niepowtarzalnego, co będzie rezonować na kolejne lata” - mówi koordynator projektu Dagmara Angier-Sroka. „Udało się. Wierzyliśmy, że się uda, ponieważ nauczeni doświadczeniem, wiemy, że wszystko co ma mieć wartość musi być oparte o solidne fundamenty. Tym fundamentem w tym projekcie była historia.”. Kolejne elementy, czyli specjaliści od grafiki, od ceramiki oraz ludzie, którzy przez dwa lata tworzyli niepowtarzalne dzieła, stanowili spoiwo do wybudowania tego fundamentu.
Warsztaty z historykiem - Szymonem Ptakiem, wycieczki młodzieży do Poznania do muzeów z nauczycielami i wolontariuszami to było doskonałe narzędzie do złapania szerszej perspektywy. Inaczej wygląda rzeczywistość kiedy się jej doświadcza z perspektywy aktora, inaczej z perspektywy widza. Projekt „Sztuka Niepodległości” był doskonałym wstępem do refleksji nad upływającym czasem, a także chwilą by pochylić się nad tym, co tu i teraz.
Artyści podczas warsztatów graficznych i ceramicznych, pokazując krok po kroku jak powstaje dzieło i jakich trzeba użyć metod, zachęcili do przelania drzemiących pomysłów na ceramikę, papier, płytkę. Podczas otwierania kolejnych murali stworzonych z kafli, uczestnicy sami nie dowierzali efektowi, jakie dały ich prace. Głośno mówili; „Ja nie wiedziałam, że coś takiego może powstać? Że ja jestem w stanie takie rzeczy stworzyć?” - mówili seniorzy między sobą. I też głośno podkreślali, że to zasługa prowadzących warsztaty. Niejeden uczestnik odkrył swoją nową pasję.
Efekty, rezultaty, przyszłość
W środowisku III sektora mówi się o funkcjonowaniu od projektu do projektu. Często środki jakie mają do dyspozycji organizacje pozwalają na swobodę. Projekt „Sztuka Niepodległości” realizowany z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich w ramach Narodowego Instytutu Wolności jest najlepszym przykładem, że są one ważne, jednak od ludzi zależy czy wykorzystają je konstruktywnie. Nie tylko na warsztaty ale na kontynuację innych przedsięwzięć z partnerami, z którymi zaczęło się tworzyć Synergię. Uczestnicy zostali zachęceni, realizatorzy i partnerzy są dumni z uczestników oraz z efektów pracy. Pytanie czy SZTUKA stanie się kolejnym wyrazem, metodą do podejmowania nowych inicjatyw?
Tymczasem do końca grudnia prace można oglądać w Biurze Promocji i Turystyki Urzędu Miejskiego w Wolsztynie. Mamy nadzieję, że zainspirujemy wystawą kolejnych uczestników, którzy jeszcze nie wiedzą jaki w nich drzemie potencjał.
Źródło: Fundacja Sztuka dla Ludzi