19 maja w Przygodzicach miało miejsce seminarium "Drogi dla Natury: partnerstwo samorządów i organizacji społecznych na rzecz ochrony alej". Było to kolejne spotkanie informacyjne organizowane w ramach projektu "Drogi dla Natury - aleje przydrożne jako korytarze ekologiczne dla pachnicy dębowej".
Spotkanie było przygotowane we współpracy z Wójtem Gminy Przygodzice Panem Krzysztofem Rasiakiem. Na spotkanie przybyli sołtysi miejscowości w gminie Przygodzice, przedstawiciele lokalnych organizacji społecznych, przedstawiciele sąsiednich samorządów a także Lasów Państwowych oraz Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Poznaniu.
Seminarium rozpoczął Pan Wójt Krzysztof Rasiak, który przywitał zgromadzonych gości. Wyraził radość, że seminarium odbywa się na terenie Gminy Przygodzice, która od kilku lat sadzi drzewa w ramach akcji "Sadzimy dęby w Dolinie Baryczy". Pan Wójt z dużym entuzjazmem wypowiedział się o współpracy z Fundacją EkoRozwoju, w ramach której dokonywane są nasadzenia wzdłuż dróg gminnych, które wzbogacają krajobraz i środowisko gminy Przygodzice.
Gmina Przygodzice jest także partnerem Fundacji EkoRozwoju w programie "Drogi dla Natury", w ramach którego posadzono w 2011 r. piękną alejkę przy drodze gminnej Przygodzice-Chynowa Lipie. Przy drodze tej zasadzono niemal 170 młodych dębów, z których większość wypuściła już liście.
Następnie głos zabrał Pan Waldemar Blaźniak z Nadleśnictwa Antonin, który opowiedział o drzewach, ich funkcjach i mieszkańcach. Mówił o tym, jak ważne są aleje dla przyrody - w tym dla pachnicy dębowej oraz dla człowieka, gdyż m.in. powodują schładzanie powietrza w upalne dni. Przedstawił także wyniki inwentaryzacji alej z wielkopolskiej części Doliny Baryczy, tj. z gmin: Przygodzice, Odolanów i Sośnie. Z przeprowadzonych prac wynika, że tam, gdzie więcej jest lasów - mniej jest przydrożnych alej. Tak gdzie lasów jest mniej, a krajobraz bardziej rolniczy - alej jest więcej i są one także bardziej potrzebne zarówno ludziom jak i przyrodzie.
Piotr Tyszko-Chmielowiec przedstawił zebranym genezę pomysłu oraz główne działania realizowane w różnych regionach Polski w ramach programu "Drogi dla Natury", w tym w szczególności w ramach projektu "Drogi dla Natury - aleje przydrożne jako korytarze ekologiczne dla pachnicy dębowej". Wspomniał o akcji społecznej "Sadzimy dęby w Dolinie Baryczy", z której wyrósł program Drogi dla Natury", a w której mieszkańcy gminy Przygodzice aktywnie uczestniczą. Opowiedział także o nasadzeniach przeprowadzanych na terenie Doliny Baryczy, pokazując mapę ilustrującą miejsca, gdzie rosną młode drzewa. Okazuje się, że w Dolinie Baryczy miejsc tych jest juz bardzo dużo i coraz trudniej znaleźć kolejne, spełniające odpowiednie warunki do nasadzeń.
Reprezentujący Towarzystwo Miłośników Przygodzic Wacław Urbankiewicz opowiedział o działaniach animowanych przez Towarzystwo w ramach akcji "Sadzimy dęby w Dolinie Baryczy", w której mieszkańcy gminy Przygodzice biorą udział od samego początku, tj. od 2007 r. Zaprezentował miejsca, gdzie dokonywano nasadzeń i zachęcił uczestników seminarium do przyłączenia się do akcji.
Krzysztof Górecki - Kierownik referatu gospodarki nieruchomościami i ochrony środowiska w Urzędzie Miasta i Gminy Twardogóra przekonywał, że urząd gminy może i powinien dbać o zadrzewienia przydrożne. Dbałość ta powinna przejawiać się nie tylko w roztropnym wydawaniu pozwoleń na wycinkę, ale przede wszystki w podejmowaniu planowych i systematycznych działań na rzecz zachowania zadrzewień.
Nawiązał także do pojawiających się często argumentów o braku pieniędzy na sadzenie drzew, opowiadając jak Urząd Miast i Gminy Twardogóra co roku występuje o środki na sadzenie drzew do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Z otrzymanych funduszy finansowany jest zakup dorodnych sadzonek, które sadzone są na terenie gminy z okazji Dnia Ziemi. Dzięki temu w każdym roku przybywa na terenie miasta i gminy Twardogóra kilkadziesiąt okazałych drzew, które zdobią krajobraz.
Łukasz Kuźmicz, pracownik terenowy w projekcie "Drogi dla Natury - aleje przydrożne jako korytarze ekologiczne dla pachnicy dębowej" opowiedział o zasadach sadzenia drzew przydrożnych. Najważniejsze z nich to: odpowiednia odległość od jezdni, zgoda zarządcy drogi i brak sprzeciwu sąsiadów. Wszystkie drzewa finansowane w projekcie są sadzone przez profesjonalną firmę wybrana w drodze przetargu. Na koniec zachęcił mieszkańców do współpracy przy wyznaczaniu miejsc do kolejnych nasadzeń przewidzianych na jesień 2011 r.
Uczestnicy seminarium z zainteresowaniem wysłuchali wygłoszonych prezentacji i aktywnie uczestniczyli w dyskusji. W trakcie podsumowania zgłaszali kolejne miejsca możliwych nasadzeń przydrożnych drzew. Przedstawiciel Gminnego Kola Pszczelarzy opowiedział o prowadzonej wraz z Urzędem Gminy inicjatywie nasadzania miododajnych lip.
Składamy serdeczne podziękowania Panu Wójtowi Krzysztofowi Rasiakowi za aktywne wsparcie w organizacji tego spotkania. Dziękujemy wszystkim za przybycie i aktywne uczestnictwo w spotkaniu. Liczymy, że spotkanie to przyczyni się do jeszcze aktywniejszego uczestnictwa społeczności lokalnych w akcjach sadzenia drzew, a pozostałych zachęci do włączenia się działań na rzecz zachowania i odtwarzania alej przydrożnych.
Źródło: Program "Drogi dla Natury"