5 lutego 2014 w Ratuszu odbyło się otwarte spotkanie, podczas którego każdy zainteresowany mógł wypowiedzieć się o zapisach zawartych w projekcie Regulaminu Ogrodu Saskiego. Dokument został przygotowany przez pracowników Wydziału Gospodarowania Mieniem Urzędu Miasta Lublin.
W spotkaniu uczestniczyło około 30 osób. Poruszono kwestie zamykania parku na noc, możliwości pozostawiania dzieci bez opiekunów, wyprowadzania psów, jazdy na rowerze, rolkach i deskorolkach, kwestii bezpieczeństwa oraz możliwości egzekwowania ewentualnych zakazów zawartych w regulaminie. Na początek dyskusji Dyrektorka Wydziału Gospodarowania Mieniem – Ludwika Stefańczyk podkreśliła, iż dokument stanowi jedynie projekt, natomiast jego zapisy i forma zostaną zmienione przy wypracowywaniu ostatecznej wersji. Dodała, iż zapis odnośnie zakazu pozostawiania dzieci bez opieki do lat 15 zostanie zmieniony z zawarciem przedziału wiekowego do lat 7.
Większość zgromadzonych osób opowiedziała się za pozostawianiem ogrodu otwartego przez całą dobę. Zwrócono uwagę, iż dla wielu mieszkańców stanowi on skróconą drogę powrotu do domu, odbywają się tam liczne wydarzenia kulturalne oraz usytuowana jest kawiarnia. Liczne kamery zaś powinny zapewnić bezpieczeństwo. Ryszard Milewski z Rady Dzielnicy Śródmieście poinformował, iż podczas konsultacji dzielnice opowiedziały się za zamykaniem ogrodu na noc. Radny Rady Miasta – Marcin Nowak zaproponował, aby podczas wyborów samorządowych zorganizować referendum odnośnie tej kwestii.
Mieszkańcy poparli także otwarcie parku dla rowerzystów. Wielu z nich uczyło się w tym miejscu jazdy na rowerze oraz aktywnie spędza tam swój czas wolny z rodziną. Aleksander Wiącek, przedstawiciel Porozumienia Rowerowego w Lublinie zauważył, że zakaz jazdy na rowerze w Ogrodzie Saskim będzie kolejnym „martwym przepisem”, a osoby niebezpiecznie poruszające się na tych pojazdach i tak go nie będą przestrzegały. Zgłosił wniosek o to, aby w regulaminie znalazło się miejsce dla rowerzystów z zastrzeżeniem zasady bezwzględnego pierwszeństwa dla pieszych.
Okazuje się, że poważnym problemem jest brak kultury w zachowaniu właścicieli psów, którzy nie sprzątają po swoich czworonogach. Mimo to, mieszkańcy opowiadają się za otwarciem parku także i dla zwierząt, co ważne nie tylko psów. Istotą jest nieuchronność kary, a więc nieodpowiedzialni właściciele powinni spodziewać się mandatów od Straży Miejskiej. Radosław Dudziński, mieszkaniec dzielnicy Czechów zwrócił uwagę, że problem ten dotyczy całego Lublina, dlatego też ważne jest dawanie dobrego przykładu oraz potępienie społeczne, a więc zwracanie uwagi osobom zachowującym się niekulturalnie. Dodał, że warto w parku wprowadzić politykę gratyfikacji osób sprzątających po swoim zwierzaku, np. pojemniki ze specjalnymi rękawicami. Zaapelował, aby postawić na edukację i dobrą wolę mieszkańców poprzez przyzwolenia a nie regulaminowe zakazy, wskazując na współodpowiedzialność za przestrzeń publiczną.
Mieszkańcy okolic Ogrodu zwrócili uwagę na potrzebę zapewnienia bezpieczeństwa w parku i jego okolicy. Zgłosili także wątpliwości, co do efektywności działania systemu monitoringu. Paweł Bakiera ze Straży Miejskiej w Lublinie zapewnił, iż kamery są kontrolowane na bieżąco, w ten sposób służby reagują bezpośrednio po zgłoszeniu danego wydarzenia. Zapewnił również, że park będzie pod stałym nadzorem patroli Straży Miejskiej.
Ciekawostką jest, iż w przyszłości planowane jest osiedlenie w Ogrodzie stada pawii, które będzie cieszyć oko odwiedzających.
Pobierz
-
Projekt regulaminu
pdf ・145.59 kB
Źródło: Urząd Miasta Lublin