Włocławek. Raport z konferencji "Funkcjonowanie osób niepełnosprawnych intelektualnie w środowisku lokalnym"
Pod takim tytułem 30 października 2013 r. we Włocławku odbyła się konferencja popularnonaukowa. Jej głównym celem było zaprezentowanie funkcjonowania osób niepełnosprawnych intelektualnie w środowisku lokalnym na podstawie wyników przeprowadzonych badań.
Badania w założeniu miały określić istniejący stan w zakresie wsparcia osób niepełnosprawnych intelektualnie w środowisku rodziny, szkoły, instytucjach pomocowych i społeczności lokalnej. Pozwolić na dokonanie oceny spójności rozwiązań prawnych i założeń programowych w zakresie działań na rzecz osób niepełnosprawnych, wskazać obszary, w których należy zmienić, poprawić lub usprawnić formy wsparcia. Służyć określeniu modelowych rozwiązań w zakresie opieki, rehabilitacji, terapii, edukacji i aktywizacji zawodowej tych osób, a więc działań prowadzących do jak największej samodzielności życiowej (autonomii) osób niepełnosprawnych intelektualnie.
W oparciu o wyniki odpowiedzi, uzyskane od 174 rodziców lub opiekunów osób niepełnosprawnych intelektualnie oraz 12 gmin ziemskiego i grodzkiego powiatu włocławskiego przedstawiono stan opieki i wsparcia osób niepełnosprawnych intelektualnie i ich rodzin:
1. określono potrzeby w zakresie rehabilitacji, terapii, edukacji i aktywizacji zawodowej tej grupy;
2. usystematyzowano problemy związane z funkcjonowaniem w przestrzeni społecznej tej kategorii osób;
3. wskazano na możliwości usprawnienia profesjonalnych usług opiekuńczych i działań woluntarystycznych;
4. zaprezentowano przykłady dobrych praktyk w zakresie wsparcia osób niepełnosprawnych intelektualnie w środowisku rodziny, szkoły i organizacji pozarządowych;
5. przedstawiono film „WY-KLUCZE-NIE” mający na celu przeciwdziałanie stygmatyzacji osób upośledzonych umysłowo, a w konsekwencji ich marginalizacji i wykluczenia.
Więcej informacji na stronie
Źródło: OLIGO Włocławek