Na początku tygodnia w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej w Warszawie odbyło się spotkanie Zespołu ds. programów i funduszy Rady Działalności Pożytku Publicznego na temat wkładów własnych do EFS w latach 2014-2020.
Obecni byli m.in. Cezary Miżejewski (przewodniczący Zespołu), Jakub Wygnański (członek RDPP), przedstawiciele Sieci SPLOT, OFOP. Stronę rządową reprezentowali m.in. Krzysztof Więckiewicz, dyr. Departamentu Pożytku Publicznego MPiPS oraz Paweł Chorąży, dyr. Departamentu EFS MIiR.
Podstawą dyskusji był projekt „Założeń dotyczących źródeł współfinansowania krajowego dla środków EFS w ramach RPO 2014-2020” z 5 sierpnia 2014, poddany konsultacjom przez MIiR. Dyskusja zogniskowana była na kwestii wypracowania mechanizmów pozwalających na lepsze wykorzystywanie środków EFS w nowym okresie programowania („aby nie było projektów-wydmuszek”). Co do tego była pełna zgoda stron. Strona rządowa wychodziła jednak z założenia, że wkład własny jest jednym z tego rodzaju mechanizmów, natomiast strona pozarządowa twierdziła, że aby określić „reputację” wnioskodawcy, można i należy wprowadzić inne rozwiązania.
Ustalono, że praca będzie kontynuowana. MIiR przedstawi w najbliższym czasie nową wersję założeń, m.in. w oparciu o szereg zgłoszonych podczas konsultacji uwag. Jan Grabowski, prezes Kujawsko-Pomorskiej Federacji Organizacji Pozarządowych, specjalista ds. funduszy unijnych, zbierze i określi szereg pytań i zagadnień, do których należy wrócić w dalszych rozmowach. Ustalono, że prace nad założeniami powinny zostać zamknięte do końca roku.
Źródło: Sieć Wspierania Organizacji Pozarządowych SPLOT