Sieć SPLOT otrzymała odpowiedź z Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju na pismo w sprawie wkładów własnych EFS 2014-2020.
W ramach działań na rzecz zlikwidowania wkładów własnych do projektów EFS w okresie programowania 2014-2020, Sieć SPLOT skierowała w styczniu pismo do Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju z pytaniem: Czy w myśl powyższych Założeń [określających m.in. wysokość wkładu własnego – uwaga autora] instytucje zarządzające mają prawo samodzielnej decyzji, co do ostatecznej wysokości wkładu własnego w ogłaszanych konkursach finansowanych z EFS i czy mogą finansować z własnych środków część/ całość wkładu własnego w tych konkursach?
Kilka dni temu otrzymaliśmy odpowiedź, którą cytujemy w całości (orginał w załączeniu):
"Odpowiadając na Pana pismo z 26 stycznia br., pragnę poinformować, że zasady zapewnienia środków pochodzących bezpośrednio z budżetu państwa oraz Funduszu Pracy na współfinansowanie dla środków Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS) w ramach regionalnych programów operacyjnych 2014-2020 (RPO) zostaną ujęte w kontrakcie terytorialnym zawieranym pomiędzy ministrem właściwym do spraw rozwoju regionalnego a zarządem województwa. Kontrakt będzie określać maksymalny poziom dofinansowania z budżetu państwa dla zidentyfikowanych typów projektów lub priorytetów inwestycyjnych oraz kwotę środków budżetu państwa jaką strona rządowa przekaże na współfinansowanie danego RPO. Określając kwoty środków budżetu państwa na ten cel strona bazowała w szczególności na uzgodnionym z Radą Działalności Pożytku Publicznego dokumencie pt. Założenia dla instytucji zarządzających dotyczących oceny potencjału i doświadczenia projektodawców oraz źródeł współfinansowania krajowego dla środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach programów operacyjnych 2014-2020 oraz ustaleniach podjętych w toku negocjacji zapisów kontraktu terytorialnego z poszczególnymi województwami. Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju rekomenduje, aby co do zasady wniesienie wkładu własnego było wymagane we wszystkich projektach EFS w perspektywie finansowej 2014-2020, co wiąże się z koniecznością zaangażowania potencjału tak społecznego, jak i finansowego na rzecz budowania trwałych efektów w poszczególnych obszarach interwencji EFS. Niemniej jednak, zgodnie z ww. Założeniami, instytucje zarządzające będą miały możliwość odstąpienia od wymagania wkładu własnego w przypadku pewnej grupy projektów lub beneficjentów, pod warunkiem, że beneficjenci wykażą potencjał, którego nie można wycenić i przełożyć na wkład własny.
Przyjęte zasady stwarzają dla każdej instytucji zarządzającej ramy dla budowy struktury finansowania programu operacyjnego. Niemniej jednak, ostatecznie poziom wkładu własnego określać będzie instytucja zarządzająca/ instytucja ogłaszająca konkurs na etapie tworzenia dokumentów programowych i dokumentacji konkursowej, zgodnie z procedurami obowiązującymi w ramach danego RPO".
Pismo podpisał minister Paweł Orłowski.
Dziękujemy za odpowiedź, która potwierdza fakt, że obecnie decyzyjność w tej sprawie spoczywa na regionach.
Sieć SPLOT wystosowała pisma w tej sprawie – zawierające ekspertyzę prof. H. Izdebskiego – do wszystkich Marszałków województw, do wszystkich Przewodniczących Sejmików Wojewódzkich, Przewodniczących Komitetów Monitorujących RPO we wszystkich województwach, a także do Przewodniczących Wojewódzkich Rad Działalności Pożytku Publicznego oraz reprezentacji/ federacji wojewódzkich organizacji pozarządowych. Regionalne Ośrodki Sieci SPLOT będą monitorowały działania w tym zakresie.
Źródło: Sieć Wspierania Organizacji Pozarządowych SPLOT