Sieć Wspierania Organizacji Pozarządowych SPLOT od wielu miesięcy zabiega o zniesienie wkładu własnego do projektów EFS 2014-2020 realizowanych przez organizacje pozarządowe, co jest odpowiedzią na postulaty organizacji w regionach. Wszystko wskazuje na to, że decyzja o tym, czy w projektach z EFS będzie wkład własny i w jakiej wysokości, będzie podejmowana na poziomie Urzędów Marszałkowskich.
Informacja Sieci SPLOT na temat działań rzeczniczych odnośnie wkładów własnych do EFS 2014-2020
Istotne jest stwierdzenie zawarte w dokumencie Założenia dla instytucji zarządzających dotyczące oceny potencjału i doświadczenia projektodawców oraz źródeł współfinansowania krajowego dla środków EFS w ramach programów operacyjnych 2014-2020 (MIiR, 5. grudnia 2014):
Dla pewności dopytałem u źródła:
- W jakich wytycznych/dokumentach znajdzie się informacja, że obowiązuje 5% wkład własny?
- Przekazany przez nas materiał [tj. Założenia dla instytucji zarządzających dotyczące oceny potencjału i doświadczenia projektodawców oraz źródeł współfinansowania krajowego dla środków EFS w ramach programów operacyjnych 2014-2020] stanowi założenia dla Instytucji Zarządzających RPO. To już od IZ RPO będzie zależeć, w jakich dokumentach ustalą poziom wkładu własnego, czy będzie to np. na poziomie Szczegółowego Opisu Priorytetów RPO czy np. będzie to uregulowane poprzez kryteria dostępu konkursu zaakceptowane przez Komitet Monitorujący RPO i następnie w dokumentacji konkursowej.
- Przesłany dokument jest naszymi zaleceniami/ rekomendacjami. Co do zasady rekomendujemy, żeby wniesienie wkładu własnego powinno być wymagane we wszystkich projektach EFS w perspektywie finansowej 2014-2020, a instytucja zarządzająca / instytucja ogłaszająca konkurs powinna określić jego wymagany poziom. Instytucja Zarządzająca może obniżyć/ odstąpić od wymogu wniesienia wkładu własnego, jeżeli wykazany zostanie potencjał, którego nie można wycenić i przełożyć na wkład własny lub gdy wytyczne horyzontalne albo warunki konkursu ograniczają kwalifikowalność kategorii wydatków. Ostateczne wymogi zależeć więc będą więc od Instytucji Zarządzającej.
Jednakże, pragnę zwrócić uwagę, że na podstawie kontraktów terytorialnych, IZ otrzymają określone środki budżetu państwa na realizację projektów EFS w ramach RPO.
Oznacza to ważną, decydującą rolę Urzędów Marszałkowskich (Instytucji Zarządzających) oraz Komitetów Monitorujących Regionalnych Programów Operacyjnych w poszczególnych województwach, a zwłaszcza członków strony pozarządowej tych Komitetów, którzy powinni zabiegać o to, aby w konkursach, w których aplikują organizacje słabsze, lub przy których ewidentnie brakuje źródeł wkładu własnego, IZ odstępowała od wkładu lub zmniejszała jego poziom.
Sieć SPLOT w najbliższym czasie wystosuje pismo w sprawie wkładów własnych do Urzędów Marszałkowskich, Komitetów Monitorujących RPO oraz wojewódzkich Rad Działalności Pożytku Publicznego.
Warto zaznaczyć, że sam SPLOT akceptuje wkład własny w wysokości 1%, traktując go jako narzędzie rozwoju wolontariatu, a w tej formie i na takim poziomie możliwy do wniesienia przez organizacje.
Zobacz więcej:
Źródło: Sieć Wspierania Organizacji Pozarządowych SPLOT