Wizyta studyjna w Wielkopolsce uczestników „Szkoły Animatorów Ekonomii Społecznej” – kolejny etap już za nami
Wizyta studyjna, która odbyła się 6 – 8 października 2010 roku w ramach „Szkoły Animatorów Ekonomii Społecznej”, pozwoliła lepiej przyjrzeć się działalności wielkopolskich podmiotów ekonomii społecznej, organizacji pozarządowych oraz instytucji pomocy i integracji społecznej.
Jako Stowarzyszenie na rzecz Integracji Społecznej „Modrzew” chcieliśmy wskazać tzw. dobre praktyki, aby przedstawiciele lubelskich instytucji i organizacji mogli zainspirować się niektórymi rozwiązaniami i spróbować przenieść je na lokalny grunt.
Pierwszym punktem na trasie uczestników „Szkoły Animatorów Ekonomii Społecznej” był Hostel Pogotowia Społecznego – przykład alternatywnego systemu pomocy, który skupia ludzi zaniedbanych społecznie. Stowarzyszenie „Pogotowie Społeczne”, które prowadzi hostel, wyrasta z tradycji Fundacji Pomocy Wzajemnej „Barka”. Jej założyciele pragnęli stworzyć środowiska, struktury społeczne, w których „zapomniani oraz niechciani” członkowie społeczeństwa polskiego mieliby szansę rozwoju osobistego i społecznego.
Podczas pierwszego dnia wizyty studyjnej uczestnicy odwiedzili także Spółdzielnię Socjalną „Maxstyl”, którą do życia powołali ludzie bezdomni i długotrwale bezrobotni – wcześniejsi podopieczni Fundacji Pomocy Wzajemnej „Barka”. Maxstyl zajmuje się pozyskiwaniem mebli, sprzętów i odzieży oraz sprzedażą ich w cieszącym się sporą popularnością second hand-ach.
Drugi dzień wizyty studyjnej rozpoczął się od analizy działalności „Centrum Ekonomii Społecznej” przy Fundacji Pomocy Wzajemnej „Barka”. Jest to instytucja, która pośredniczy pomiędzy rynkiem pracy a osobami zagrożonymi wykluczeniem społecznym. Poprzez organizacje szkoleń osoby te mają szanse na późniejsze zatrudnienie w przedsiębiorstwach komercyjnych, społecznych czy też na samozatrudnienie w spółdzielni socjalnej.
Następnie uczestnicy odwiedzili „Centrum Integracji Społecznej” prowadzone przez Stowarzyszenie „ETAP”. Od momentu powstania w 2007 roku, organizacji przekazano zadania związane z aktywizacją zawodową osób zadłużonych w Poznańskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Osoby objęte pomocą przez rok, pracują 4 dni w tygodniu a jeden dzień poświęcają na edukację np. naukę obsługi komputera czy budownictwa.
Na obiad, uczniowie „Szkoły Animatorów Ekonomii Społecznej”, zatrzymali się w jadłodajni „Kwileckiej Spółdzielni Socjalnej”, a później udali się do Spółdzielni Socjalnej „KRAM”. Podstawą działalności spółdzielni są usługi budowlano – remontowe, a także ogrodnicze, transportowe, cateringowe czy też sprzedaż odzieży używanej.
Dzień zakończył się zwiedzaniem gospodarstwa ekologicznego prowadzonego przez przedsiębiorstwo społeczne „Barki” i spokojną nocą w Hotelu Spółdzielni Socjalnej „Świt”. Hotel ten został wyremontowany przez spółdzielnię i obecnie oferuje nie tylko nocleg, ale również smaczne posiłki i organizację imprez okolicznościowych. Spółdzielnia „Świt” przygotowuje się także do wznowienia produkcji makronu ekologicznego.
Trzeciego dnia „Centrum Integracji Społecznej” prowadzone przez Stowarzyszenie dla Ludzi i Środowiska w Pniewach, zaprezentowało się jako podmiot działający przeciwko wykluczeniu społecznemu oraz integrujący społecznie oraz zawodowo osoby bezrobotne, uzależnione, niepełnosprawne i bezdomne.
Wizyta studyjna zakończyła się odwiedzinami w pierwszej w Polsce wspólnocie „Barki”, we Władysławowie. Inspiracją do podjęcia takiego życia były wspólne doświadczenia z najuboższymi, chrześcijańskie wychowanie i doświadczenia przemian lat 80 w Polsce - wspólnym wysiłkiem utworzono stolarnię, pieczarkarnię i sad czarnej porzeczki.
Wizyta studyjna z pewnością przyczyni się do lepszego działania podmiotów reprezentowanych przez uczestników wizyty. Godną podziwu jest współpraca lokalna między wszystkimi podmiotami, jakie mieliśmy okazję odwiedzić. Wspólne przedsięwzięcia tych podmiotów przyczyniają się do skutecznego przeciwdziałania negatywnym zjawiskom jakim jest bezrobocie czy bezdomność. Uważam, że wizyta wniesie wiele dobrego do przestrzeni ekonomii społecznej w województwie lubelskim. Mamy bardzo wiele do zrobienia w tej materii i dzięki dobrym praktykom będziemy mogli przenieść wiele dobrych rozwiązań na nasz grunt, które według mnie stanowią model wart naśladowania - powiedział Martyn Madej, animator Stowarzyszenia na rzecz Integracji Społecznej „Modrzew”, organizator studyjnej wizyty.
Projektu „Szkoła Animatorów Ekonomii Społecznej” współfinansowany jest ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.