Think Tank "Dla edukacji i nauki" utworzony w ramach projektu "Centrum analiz i opracowań Imperio" z wizytą studyjną w Herbarium Slupensis.
Przykłady dobrych praktyk i inwestycji
Zespół ekspertów pracujący w ramach Think Tanku "Dla edukacji i nauki" nie tylko opracowuje materiały publikowane w "Zeszytach Imperio". Grupa odwiedza miejsca, które mogą inspirować i podpowiadać dobre rozwiązania w obszarze edukacji i nauki. Jednym z takich miejsc jest z całą pewnością Herbarium Slupensis Akademii Pomorskiej w Słupsku.
Pasja i profesjonalizm
Potrzebny był pomysł i środki finansowe. Jednak nie osiągnięto by takich rezultatów bez pasji i zaangażowania pracowników Herbarium Slupensis. Zespołem kieruje Profesor Zbigniew Sobisz, który oprowadzał uczestników spotkania odsłaniając tajniki pracy przy tak delikatnych i unikatowych zbiorach. Goście poznali sposoby suszenia i przechowywania okazów, system przeciwpożarowy oparty na technologii gaszenia gazem, urządzenia utrzymujące odpowiednią wilgotność powietrza, a także zaplecze komputerowe, w tym nowoczesny skaner do digitalizacji zbiorów.
W tym miejscu wiedza i profesjonalizm łączą się z pasją!
Zbiory
Herbarium Slupensis SLTC, które stanowi własność Akademii Pomorskiej w Słupsku to:
- Kolekcja roślin naczyniowych (SLTC-VP). Liczebność: 55 000 okazów
- Kolekcja grzybów (SLTC–F). Liczebność: 2950 okazów
- Kolekcja porostów (SLTC-L). Liczebność: 11 000 okazów
- Kolekcja mszaków (SLTC-B). Liczebność: 445 okazów.
Większość tych zbiorów pochodzi z Pomorza, ale również z Sudetów, okolic Świdnicy, Świeradowa Zdroju i Wołowa, a także z Macedonii, Capri i Pompei. Ponadto w zbiorach wyróżnia się zielnik Słowińskiego Parku Narodowego w liczbie 900 alegatów. Stanowi on cenny historyczny dokument o florze naczyniowej tej części Pomorza. Integralną częścią zbiorów jest również zielnik dawnego Ogrodu Botanicznego w Sławnie z przełomu XIX i XX wieku w liczbie 78 kart roślin naczyniowych. Kolekcja botaniczna Herbarium posiada w swych zbiorach szereg roślin wymarłych i zagrożonych wyginięciem w skali całego kraju, jak również w skali Pomorza (por. zbiory Karla Friedricha Kohlhoffa i Fritza Römera).
W ramach projektu minimum 70 000 najbardziej unikatowych alegatów pochodzących z zasobów Herbarium Slupensis SLTC zostanie zdigitalizowanych i udostępnionych cyfrowo.
Źródło:
Fundacja Imperio
Projekt "Centrum analiz i opracowań Imperio" jest finansowany ze środków Narodowego Instytutu Wolności w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich PROO na lata 2018-2030.
Więcej informacji oraz dostępne numery "Zeszytu Imperio" na stronie www.fundacjaimperio.pl .
Źródło: Fundacja Imperio