Zapraszamy na film #WiślanaOdyseja 4 etap. W roli głównej Wisła. Realizacja filmu: Film-Fido i Filip Pobłocki Film Fotografia, lektor - Przemysław Przybylski z Credit Agricole Bank Polska . A trasę z Tarnobrzega do Kazimierza Dolnego posprzątał i przepłynął w kajaku Dominik Dobrowolski. Projekt realizowany jest w ramach kampanii edukacyjnej pt. #MniejPlastiku.
Wiślana Odyseja cz. 4
Film na yt: https://www.youtube.com/watch?v=YbqgeV02Qp8
Film na fb: https://www.facebook.com/WislanaOdyseja/videos/365827995586013
– Idę i roweruję, kajakuję zbierając po drodze plastik, puszki, butelki… Wierzę, że moja Odyseja nie jest syzyfową pracą, a Wisła to nie stajnia Augiasza – mówi ekolog i podróżnik Dominik Dobrowolski. – Nie pozwólmy, by zanieczyszczanie przyrody okazało się puszką Pandory, która doprowadzi do zagłady ekosystemu – dodaje.
W dniach 22-23 kwietnia 2022 r. odbyła się czwarta – 100-kilometrowa! – runda walki o #MniejPlastiku w środowisku wiślanym. Tym razem śmieci zniknęły z terenów między Tarnobrzegiem a Kazimierzem Dolnym. Dominik Dobrowolski z ekowolontariuszami odwiedził Sandomierz, Annopol i oczywiście zacumował w przepięknym Kazimierzu Dolnym, gdzie można było oglądać wystawę plenerową „Plastikowa Odyseja", prezentującą artystyczne zdjęcia śmieci zebranych na bałtyckich plażach i górskich szlakach podczas Bałtyckiej Odysei w 2020 r. i Górskiej Odysei w 2021 r.
Pomagamy Ukrainie! Niezależnie od naszych ekologicznych odysei rozpoczęliśmy zbiórkę środków dla Polskiego Czerwonego Krzyża #NaPomocUkrainie. – Pomysł jest prosty. Tak wiele osób trzyma kciuki za wyprawę, kibicuje mi zdalnie, a nawet się przyłącza do mojego marszu. Róbcie tak dalej! – mówi Dominik Dobrowolski. – Możecie symbolicznie dołączyć i przejść ze mną dowolną liczbę km, a już realnie za każdy 1 km wpłacić na PCK 1 zł. Jeżeli zatem zdecydujesz się z nami przejść symbolicznie 10 km, wpłać 10 zł – wyjaśnia ekolog. Wpłaty na pomoc Ukrainie należy kierować na konto: 16 1160 2202 0000 0002 7718 3060 z dopiskiem „UKRAINA".
O akcji Wiślana Odyseja #WiślanaOdyseja to wyjątkowa akcja edukacyjno-ekologiczna. Marsz wzdłuż nurtu Wisły od źródeł na Baraniej Górze do ujścia w Gdańsku, połączony ze sprzątaniem brzegów i edukowaniem lokalnych mieszkańców. 1200-kilometrowa trasa podzielona jest na 10 etapów. W jeden wybrany weekend w miesiącu grupa wolontariuszy pod przewodnictwem ekologa i podróżnika Dominika Dobrowolskiego pokona każdorazowo 100-150 km. Partnerzy Wiślanej Odysei: Credit Agricole Bank Polska, Europejski Fundusz Leasingowy, Wody Polskie, Program Czysta Polska.
Wszystkie szczegóły dotyczące Wiślanej Odysei można znaleźć na stronie www.mniejplastiku.pl oraz w mediach społecznościowych: facebook.com/WislanaOdyseja.
Źródło: Dominik Dobrowolski