Lipcowy etap Wiślanej Odysei prowadził nas przez Puszczę Bydgoską oraz Chełmiński Park Krajobrazowy. Tędy właśnie płynie Królowa Polskich Rzek, której szlakiem podążamy. 130 km odcinek z Torunia do Grudziądza z bardzo pracowitym przystankiem w Bydgoszczy pokonaliśmy ekologicznie: najpierw na rowerze, a później pieszo.
Wiślana Odyseja 8. z Torunia do Grudziądza
Kolejne grupy wolontariuszy przyłączają się do naszej akcji i pomagają nam sprzątać brzegi Wisły. To dobra okazja, żeby docenić pracę samorządów i lokalnych organizacji społecznych, takich jak Fundacja Zielone Jutro z Bydgoszczy. A także konkretnych, indywidualnych osób, np. pracowników Banku Credit Agricole. Dzięki ich zaangażowaniu, na tym etapie zebraliśmy ponad dwie tony śmieci!
Warto podpatrywać nadwiślańską przyrodę, jak harmonijnie ze sobą współistnieją dziesiątki gatunków fauny i flory. Niech to będzie dobra wskazówka dla człowieka – działając razem, możemy naprawdę wiele osiągnąć.
We wrześniu będziemy wędrować z Grudziądza do Tczewa, już teraz zapraszamy do współpracy, każda para rąk i nóg się przyda. Stajemy się specjalistami od brudnej roboty, dzięki której nasz świat jest trochę czystszy.
Pomagamy Ukrainie! Podczas 7. etapu kontynuujemy zbiórkę środków dla Polskiego Czerwonego Krzyża #NaPomocUkrainie.
– Pomysł jest prosty. Tak wiele osób trzyma kciuki za wyprawę, kibicuje mi zdalnie, a nawet się przyłącza do mojego marszu. Róbcie tak dalej! – mówi Dominik Dobrowolski.
– Możecie symbolicznie dołączyć i przejść ze mną dowolną liczbę km, a już realnie za każdy 1 km wpłacić na PCK 1 zł. Jeżeli zatem zdecydujesz się z nami przejść symbolicznie 10 km, wpłać 10 zł – wyjaśnia ekolog.
Wpłaty na pomoc Ukrainie należy kierować na konto: 16 1160 2202 0000 0002 7718 3060 z dopiskiem „UKRAINA".
O akcji Wiślana Odyseja
#WiślanaOdyseja to wyjątkowa akcja edukacyjno-ekologiczna. Marsz wzdłuż nurtu Wisły od źródeł na Baraniej Górze do ujścia w Gdańsku, połączony ze sprzątaniem brzegów i edukowaniem lokalnych mieszkańców. 1200-kilometrowa trasa podzielona jest na 10 etapów. W jeden wybrany weekend w miesiącu grupa wolontariuszy pod przewodnictwem ekologa i podróżnika Dominika Dobrowolskiego pokona każdorazowo 100-150 km.
Partnerzy Wiślanej Odysei: Credit Agricole Bank Polska, Europejski Fundusz Leasingowy, Wody Polskie, Program Czysta Polska.
Wszystkie szczegóły dotyczące Wiślanej Odysei można znaleźć na stronie www.mniejplastiku.pl oraz w mediach społecznościowych: facebook.com/WislanaOdyseja.
Źródło: Dominik Dobrowolski