W tym roku Mikołajki, organizowane przez Fundację dla Dzieci z Chorobami Nowotworowymi „Krwinka” na dziecięcych oddziałach onkohematologicznych w Uniwersyteckim Centrum Pediatrii im. Marii Konopnickiej w Łodzi, nabrały niepowtarzalnego wymiaru.
To dzięki współpracy z Fundacją Onkologiczną Rakiety oraz z firmą Globalworth, które są inicjatorem projektu pt. „Wirtualne podróże z Globalworth”. Polega on na przeprowadzeniu cyklu warsztatów z wykorzystaniem gogli VR. Nie zabrakło jednak także tradycyjnych zestawów mikołajkowych, wręczonych małym pacjentom i ich bliskim, dzięki nieocenionym darczyńcom.
Najważniejszym elementem tegorocznych Mikołajek na oddziałach onkohematologicznych były terapeutyczne warsztaty p.t. "Wirtualne podróże z Globalworth" zrealizowane w technologii VR. Warsztaty zostały przeprowadzone dzięki inicjatywie Fundacji Onkologicznej Rakiety oraz firmy Globalworth. Projekt stanowi część programu terapeutycznego wspierającego emocjonalne i psychiczne potrzeby dzieci zmagających się z chorobą nowotworową.
„Za pomocą gogli VR dzieci przebywające na leczeniu onkologicznym miały możliwość oderwania się od rzeczywistości szpitalnej. Odkrywania ciekawych zakątków na świecie, przeżywania nowych przygód i zanurzenia się w innym świecie, co pomoże obniżyć poziom stresu i zmniejszyć ich dyskomfort. Globalworth jako firma odpowiedzialna społecznie angażuje się w rozmaite projekty o charakterze społecznym. Cieszymy się, że możemy być częścią tej innowacyjnej inicjatywy i przyczynić się do poprawy jakości życia małych pacjentów” – mówi Weronika Kurnatowska Marketing Manager w firmie Globalworth
Badania przeprowadzone przez Georgetown University School of Medicine oraz MedStar Health w Stanach Zjednoczonych wskazują, że krótkie sesje VR mogą znacząco zmniejszyć dolegliwości bólowe u osób hospitalizowanych z powodu chorób nowotworowych. Zaledwie 10 minut immersyjnego doświadczenia VR przynosi ulgę, która może utrzymywać się nawet przez cały dzień po sesji. Te wyniki wskazują, że technologia VR jest skutecznym, niemedycznym narzędziem wspierającą poprawę jakości życia pacjentów onkologicznych.
„Zastosowanie technologii VR w terapii onkologicznej to krok w kierunku holistycznego podejścia do leczenia i wsparcia osób chorujących onkologicznie. Zastosowanie gogli VR w terapii może przynieść wiele korzyści – przede wszystkim poprzez skuteczną redukcję stresu i niepokoju, które często towarzyszą młodym pacjentom w czasie leczenia” – mówi Katarzyna Binkiewicz, psychoonkolog z Fundacji Onkologicznej Rakiety.
„Przeniesienie się do wirtualnych, przyjemnych miejsc pozwala na chwilowe oderwanie się od szpitalnej codzienności. Dzięki immersyjnej wirtualnej rzeczywistości, młodzi pacjenci mają możliwość eksploracji niezwykłych miejsc na całym świecie, co może pozytywnie wpłynąć na ich stan emocjonalny, samopoczucie i po prostu przynieść wiele radości. Pamiętajmy także o tym, że patrzenie na relaksujące, przyjemne rzeczy działa kojąco na nasz układ nerwowy, może także aktywować obszary w mózgu związane z ośrodkiem nagrody, a to uruchamia wydzielanie neuroprzekaźników, które mają działanie przeciwbólowe” – dodaje Binkiewicz.
Nieodzownym elementem Mikołajek są jednak prezenty, dlatego nie mogło zabrakną świątecznych zestawów upominkowych dla dzieci i ich bliskich. Każdy znalazł w nich coś w sam raz dla siebie jak na przykład: kosmetyki, pluszowe pamiętniki, maskotki, puzzle, książki, zestawy plastyczne, bądź dekoracje świąteczne – gwiazdki i choinki, a także czekoladowe lizaki na osłodę codzienności.
Fundacja „Krwinka” serdecznie dziękuje wszystkim darczyńcom i partnerom, którzy przyczynili się do organizacji tego wyjątkowego wydarzenia: firmie St. Majewski sp z o.o., uczniom i nauczycielom z Zespołu Szkół Gastronomicznych w Łodzi, firmie SUN-DAY sp. z o.o., Dr Irena Eris S.A., Eveline Cosmetics Dystrybucja sp. z o. o. sp.k. oraz partnerom projektu terapeutycznego – Fundacji Onkologicznej Rakiety i firmie Globalworth.
„Dzięki hojnemu wsparciu darczyńców i partnerów mali pacjenci mogli choć na chwilę zapomnieć o trudach leczenia oraz zanurzyć się w niezwykłych, wirtualnych podróżach, których z przyczyn niezależnych od siebie obecnie nie mogą zrealizować w rzeczywistości” – podkreśla Dominika Śliwińska, dyrektor Fundacji „Krwinka”.
Fundacja dla Dzieci z Chorobami Nowotworowymi „Krwinka” jako organizacja rodzicielska już 29. rok wspiera całe rodziny, mierzące się z chorobą onkologiczną swoich dzieci.
Chcąc wspomóc onkobohaterów w walce z chorobą, wystarczy wpisać do rubryki formularza PIT numer KRS 0000 165702 lub przekazać darowiznę – szczegóły znajdują się na stronie internetowej: www.krwinka.org.
Źródło: Fundacja dla Dzieci z Chorobami Nowotworowymi "KRWINKA"