Na początku maja wystartował nowy portal WiosnaLudow.pl. Jest to część programu Nieformalnego Forum Polsko-Tunezyjskiego, zapoczątkowanego przez Fundację Inna Przestrzeń (FIP).
FIP już od roku przygląda się uważnie sytuacji w krajach arabskich i rewolucjom, które się tam rozgrywały i rozpoczęły w ostatnim czasie. Szczególnie skupiła swoją uwagę na Tunezji. Demokratyczne dążenia i rozpoczęty proces transformacji w tym kraju zainspirowały przedstawicieli FIP do bliższych kontaktów z aktywistami z tego regionu.
We wrześniu 2011 roku podczas Ogólnopolskiego Forum Inicjatyw Pozarządowych FIP zorganizowała panel poświęcony transformacjom ustrojowym w Tunezji, na Kaukazie i w Polsce. Spotkanie promowała głośna grafika Jana Bajtlika "Wiosna Ludów".
Kolejne spotkanie z przedstawicielami tunezyjskich organizacji miało miejsce w listopadzie 2011 roku, kiedy na zaproszenie polskiego MSZ do Warszawy przyjechało 35 działaczy pozarządowych z Tunezji. Zaproponowali oni Fundacji Inna Przestrzeń współtworzenie Polsko-Tunezyjskiego Forum Pozarządowego.
Dzięki temu na przełomie marca i kwietnia 2012 na zaproszenie pozarządowych organizacji skupionych wokół sieci TACID oraz organizatorów Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dzieci i Młodzieży (FIFEJ) w Sousse FIP wzięła udział w szeregu spotkań oraz w tworzeniu i realizacji warsztatów w ramach Nieformalnego Pozarządowego Forum Polsko-Tunezyjskiego. Podczas wizyty zrealizowano 4 warsztaty i przeszkolono w sumie ponad 80 uczestników.
Na bazie zdobytych tam doświadczeń i obserwacji członkowie FIP rozpoczęli działania, które w rezultacie doprowadzą do poszerzenia nie tylko własnej wiedzy na temat sytuacji w Tunezji i innych krajach arabskich, ale także będą służyć pomocą innym, tworząc portal będący źródłem informacji i przydatnym narzędziem pracy dla organizacji zainteresowanych rozpoczęciem projektów w tym regionie.
Na stronie pojawiać się będą także kolejne wywiady (zarówno pisane jak i w wersji video) przeprowadzone z aktywistami i ludźmi kultury, którzy przedstawią swoja rolę w czasie przemian oraz obserwacje na temat obszarów, w których byliby skłonni współpracować z organizacjami spoza swojego kraju. Dzięki temu obraz krajów arabskich i dotychczasowych potrzeb dotyczących współpracy w III sektorze stanie się bardziej klarowny, a współpraca łatwiejsza.
Portal obecnie istnieje tylko w wersji polskojęzycznej, jednak w dalszej perspektywie planowane jest także tłumaczenie tekstów na kolejne języki. Docelowo materiały będą dostępne po: angielsku, francusku, arabsku i dotyczyć będą nie tylko Tunezji, ale także innych krajów arabskich (w przygotowaniu już są teksty dotyczące m.in. Libanu).
Źródło: Fundacja Inna Przestrzeń