Wilki - Komisja Europejska przyjęła skargę koalicji organizacji ekologicznych
Dzięki skardze Stowarzyszenia Pracownia na rzecz Wszystkich Istot oraz czeskiej organizacji „Hnuti Duha”, Komisja Europejska wszczęła procedurę w sprawie naruszenia Dyrektywy Siedliskowej przez polowania na wilki w Republice Słowackiej.
Działania podjęte przez Komisję Europejską to efekt kroków podjętych na początku 2013 przez międzynarodową koalicję organizacji przyrodniczych z Polski, Czech, Słowacji i Węgier, które dążą do transgranicznej ochrony dużych drapieżników.
Szczegóły informacji: http://pracownia.org.pl/aktualnosci,958
Na Słowacji co roku odstrzeliwanych jest od 37-60% populacji wilka w tym kraju – w sezonie 2011/2012 oficjalnie zabito 135 osobników, zaś w 2012/2013 – 150 osobników (o 20 więcej niż dopuszczał rządowy limit).
Fakt zabijania tak dużej ilości wilków nie może pozostawać bez wpływu na stan ochrony transgranicznej populacji w Polsce przy granicy ze Słowacją. Mamy nadzieję, że Komisja Europejska uważnie przyjrzy się polowaniom na wilki na Słowacji - mówi Radosław Ślusarczyk, Prezes Stowarzyszenia Pracownia na rzecz Wszystkich Istot.
Co istotne wiele zwierząt zabito przy granicy z Polską, co oznacza, że polowano na osobniki pochodzące ze ściśle chronionej na terenie naszego kraju populacji.
Słowackie władze wydając zgodę na odstrzał tego drapieżnika nie przeprowadzają oceny wpływu polowań na przedmiot i cel ochrony obszarów Natura 2000, co jest wymagane przepisami dyrektywy siedliskowej. Jednocześnie władze tego kraju nie dostarczyły żadnych dowodów na to, iż decyzja o odstrzale pozostaje bez wpływu na populację wilka i nie zagrozi trwałości populacji słowackiej, jak również ściśle chronionej populacji czeskiej, węgierskiej oraz polskiej.
W związku w tym wciąż aktualny pozostaje apel polskiego wiceministra środowiska do władz rządu słowackiego z prośbą o wstrzymanie odstrzału wilka w pasie o szerokości 23 kilometrów od granicy z Polską do czasu ustanowienia transgranicznej strefy ochronnej dla tych zwierząt. Dotychczas brak jest jednoznacznej decyzji rządu słowackiego w tej sprawie.
Warto przypomnieć, że strona polska inicjuje i wspiera działania na rzecz wzmocnienia ochrony dużych drapieżników. W kwietniu br. w Zakopanem odbyło się kolejne spotkanie polsko-słowackiej grupy ekspertów ds. dużych drapieżników – w pracach grupy uczestniczy Prezes Stowarzyszenia. Przedstawiciele strony polskiej postulują jak najszybsze wprowadzenie 23 km strefy ochronnej dla wilka.
Stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot
Osoba kontaktowa: Radosław Ślusarczyk, Prezes Zarządu PnrWI
tel. 660 538 329; e-mail: suchy@pracownia.org.pl
ul. Jasna 17, 43-360 Bystra
tel./fax: (+48) 33 817 14 68