Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl.
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
We wtorek, 17 maja debatowaliśmy. Kolejnego dnia budowaliśmy miasto naszymi oczami. Każdy będzie mógł je zobaczyć już 22 maja podczas happeningu w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej.
Debatę rozpoczęła żywa dyskusja z dwoma cennymi gośćmi. Poseł Iwona Śledzińska-Katarasińska, Przewodnicząca Komisji Kultury i Środków Przekazu, pytała „Jak doprowadzić do sytuacji, by młodzi nie wyrastali z zamiłowania do kultury?”. Przyznała też młodym rację, że kultura to nie tylko muzyka poważna, muzea i filharmonie, to także nurt offowy, nieznany szerszej publiczności. W odpowiedzi na pytanie Pani Poseł o definicję kultury pojawiły się różne głosy. Jeden z uczestników twierdził, że „kultury nie da się zdefiniować, ponieważ składa się na nią wiele czynników, w tym sposób wychowania”. Inna uczestniczka zdefiniowała kulturę w prosty sposób jako „współuczestnictwo, robienie czegoś razem”.
Także Członek Zarządu Województwa Łódzkiego, Marcin Bugajski drugi rok z rzędu znalazł czas na dyskusję z młodymi. Podpowiadał jak można wykorzystać fundusze europejskie do realizacji swoich planów. „Taką debatę można sfinansować ze środków unijnych” – mówił. A z sali posypały się pytania „jak mamy nauczyć się tworzyć projekty? Kto nas może w tym wspierać; jak mamy nauczyć się współpracować z administracją, która rządzi się swoimi prawami?”.
Następnie młodzież wypracowała wnioski w czterech grupach tematycznych (młodzi a rynek pracy, wolontariat i edukacja pozaformalna, aktywność obywatelska i programy dla młodzieży). Aby rezultaty pracy były konkretne i realne, młodzież wspierali eksperci: Elżbieta Czarnul, Kierownik Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Łodzi, Joanna Tellus z Ochotniczych Hufców Pracy, Tomasz Kupis – Radny Rady Miejskiej w Zgierzu, Adrian Skoczylas – Stowarzyszenie Inicjatyw Obywatelskich EZG, Katarzyna Kubicka – Centerko, Paulina Obiedzińska – Młodzieżowa Rada Miasta w Łodzi, Katarzyna Urbaniak – Fundacja Galeria Promocji. W sesji plenarnej do dyskusji dołączyła także Pani Agnieszka Sińska, p.o. Dyrektora Biura Rozwoju Przedsiębiorczości i Obsługi Inwestora Urzędu Miasta Łodzi.
Wnioski były inspiracją dla młodych biorących udział w drugim dniu debaty – warsztatach plastycznych. Tak powstało Miasto Młodych – wizja przestrzeni publicznej widziana oczami młodzieży. „Takiej grupy jeszcze nie mieliśmy” – skomentował intensywną pracę uczestników prowadzący warsztaty, Wojciech Bednarek z Grupy NEO.
Efekty pracy młodych będzie można podziwiać podczas happeningu 22 maja w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej (ul. Tymienieckiego 22/24) od godz. 15:00. Wcześniej, punkt 12:00 z Placu Wolności wyruszy I Debata w Tramwaju. Każdy chętny będzie mógł wsiąść i porozmawiać z politykami o sytuacji młodych w województwie. Będzie to także ostatnia szansa na współtworzenia publikacji zawierającej konkretne pomysły na zbliżenie się do idealnej wizji Miasta Młodych.
Szczegóły: www.inspiratornia.org.pl
Źródło: Stowarzyszenie INSPIRATORNIA!
Ten tekst został nadesłany do portalu. Redakcja ngo.pl nie jest jego autorem.
Teksty opublikowane na portalu prezentują wyłącznie poglądy ich Autorów i Autorek i nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Podobnie opinie, komentarze wyrażane w publikowanych artykułach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.