Od grudnia 2015 do czerwca 2016 roku Fundacja Świat na Wyciągnięcie Ręki realizuje kolejny już projekt w wielokulturowej podwarszawskiej szkole: „Pracownia językowo-kulturowa”. Projekt jest współfinansowany z Programu Krajowego Funduszu Azylu, Migracji i Integracji i budżetu państwa.
Jedną z wielokulturowych szkół w Polsce jest Zespół Szkół Publicznych w Mrokowie w podwarszawskiej gminie Lesznowola. Do szkoły tej uczęszcza obecnie ok 14% uczniów i uczennic cudzoziemskich (Wietnamczycy i Chińczycy). W związku ze specyfiką szkoły od lat podejmowane są działania mające na celu wsparcie edukacji cudzoziemców w szkole, ale również wsparcie nauczycieli i szkoły w zarządzaniu wielokulturowością. Fundacja Świat na Wyciągnięcie Ręki (Michalina Jarmuż i Aleksandra Ośko) od 2013 roku regularnie wspiera szkołę w procesie zarządzania wielokulturowością poprzez realizację licznych projektów integracyjnych. Część z projektów była realizowana (i jest planowana) w partnerstwie z Gminą Lesznowola. Wspólnym ich celem jest integracja uczniów i uczennic cudzoziemskich w polskiej szkole oraz usprawnienie ich edukacji w Polsce. Ostatni projekt Fundacji „Pracownia językowo-kulturowa” jest współfinansowany z Programu Krajowego Funduszu Azylu, Migracji i Integracji i budżetu państwa i realizowany jest od lutego do końca czerwca 2016 roku. "Zaplanowane przez nas działania skierowane są bezpośrednio do uczniów – obywateli państw trzecich oraz pośrednio do nauczycieli i uczniów polskich Zespołu Szkół Publicznych w Mrokowie – jako przedstawicieli społeczeństwa przyjmującego. Zaplanowane działania mają na celu ułatwienie uczniom i uczennicom pochodzącym z Chin i Wietnamu, edukacji i funkcjonowania w szkole polskiej. Cel ten zamierzamy osiągnąć zwiększając zdolności szkoły w zakresie planowania polityki wielokulturowej poprzez wprowadzenie systematycznego wsparcia nauki w polskiej szkole. Zaplanowaliśmy działania edukacyjne wspierające uczniów pochodzących z państw trzecich na poziomie komunikacji i akulturacji. Regularnie w szkole odbywają się w ramach projektu warsztaty językowo - kulturowe. Zakupiliśmy książki i słowniki do szkolnej biblioteki. Wydaliśmy również w ramach projektu publikację - ćwiczenia dla uczniów i uczennic wspierające ich naukę języka polskiego i kultury polskiej" - mówi Aleksandra Ośko prezes Fundacji.
Projekt „Pracownia językowo-kulturowa” trwać będzie jeszcze 3 miesiące. Jednak już teraz Fundacja Świat na Wyciągnięcie Ręki planuje kolejne działania na rzecz integracji i wsparcia zarządzania wielokulturową szkoła w Mrokowie. Poza działaniami projektowymi Michalina Jarmuż i Aleksandra Ośko z Fundacji prowadzą regularnie superwizje dla asystentów kulturowych zatrudnionych w szkole. Fundacja również w partnerstwie ze szkołą planuje w czerwcu 2016 roku przeprowadzenie tygodnia integracji, pod hasłem "Szkoła Otwartych Granic".
Źródło: Fundacja Świat na Wyciągnięcie Ręki