Stowarzyszenie Instytut Zachodni wraz z partnerami przystąpiło do realizacji projektu "Działamy Razem - wielkopolskie organizacje na rzecz porozumienia i współpracy".
W założeniu projektu jego działania mają doprowadzić do wzmocnienia współpracy między trzema sektorami - NGO, administracją publiczną i biznesem - po to, żeby członkowie lokalnych społeczności więcej i częściej decydowali o swoich sprawach, poznawali się wzajemnie, czerpali od siebie wiedzę i doświadczenia. Zakładamy, że stworzenie sieci zestandaryzuje te działania i wszystkie trzy sektory, korzystając ze wspólnie stworzonych standardów będą sie wzajemnie lepiej rozumieć. Wpłynie to na poziom profesjonalizacji partycypacji i rozwoju lokalnego.
Sieć
Celem realizacji projektu jest budowa trwałej i opartej na wytworzonych w trakcie działań standardach sieci organizacji pozarządowych "Działamy Razem", opierającej się na organizacjach z terenu Wielkopolski. Sieć będzie skupiać przynajmniej połowę powiatów z całego województwa. W trakcie działań projektowych opracowany i wdrożony zostanie model działań zwiększających udział organizacji w sieci "Działamy Razem" i wzmacniających rolę sieci w kształtowaniu polityk publicznych województwa wielkopolskiego.
Standaryzacja
Kolejnym zadaniem będzie opracowanie, wdrożenie i upowszechnienie standardów działania NGO uczestniczących w projekcie. W ramach działania wykorzystane zostaną również standardy dotychczas wypracowane w działaniach lidera - w ramach projektów takich jak "Profesjonalne NGO w Wielkopolsce" i "Quality of NGO" - zostaną one rozpowszechnione i wdrożone wśród nowych uczestników sieci Działamy Razem. W tym celu zorganizowane zostaną szkolenia, podczas których członkowie organizacji będą mieli okazję podyskutować, przeanalizować i wprowadzić w życie wypracowane standardy.
Fundraising
Jednym z przedsięwzięć projektu będzie też wzmocnienie stabilności sieci Działamy Razem i należących do niej organizacji przez wypracowanie i wdrożenie skutecznego systemu finansowania działań sieci. Jej członków chcemy wyposażyć w wiedzę, umiejętności i narzędzia niezbędne do pozyskiwania środków, aby samodzielnie i niezależnie mogły realizować postawione sobie cele. Uczestnicy projektu będą mieli możliwość zapoznania się ze stworzonym przez ekspertów Fundacji Rozwoju Talentów profilem fundraisera. To okazja, aby sprawdzić jaki potencjał kryją w sobie osoby zajmujące się w organizacji pozyskiwaniem środków i w jaki sposób mogą ten potencjał rozwijać. Uczestnicy projektu zapoznają się z standardami fundraisingu i będą mogli określić, jakie działania doskonalące mogą zostać podjęte w organizacji w celu zwiększenia skuteczności pozyskiwania środków. W ramach tego działania zorganizowane zostaną szkolenia kształtujące umiejętność pozyskiwania środków ze zróżnicowanych źródeł, prowadzonych przez ekspertów praktyków w tej dziedzinie. Przedstawiciele organizacji należących do sieci będą mieli też możliwość skorzystania z indywidualnego doradztwa prowadzonego przez doświadczonego fundraisera.
Partnerzy w projekcie
Stowarzyszenie Instytut Zachodni - lider projektu
od 2002 roku aktywnie wspiera rozwój lokalny. Szczególnie dużą uwagę skupia na problematyce ekonomii społecznej i wsparcia trzeciego sektora, realizując projekty przeznaczone dla członków organizacji pozarządowych z Wielkopolski. Od 2008 roku wspiera tworzenie sieci NGO pod nazwą „Działamy Razem”, która liczy obecnie 49 aktywnych organizacji. Celem działań SIZ jest wspieranie rozwoju i przekonanie osób odpowiedzialnych za organizacje do tworzenia i realizacji projektów sieciowych, oraz zachęcenie do budowania pozytywnego wizerunku tych instytucji w środowisku lokalnym.
Kontakt z organizacją: Natalia Gniatczyk - Kuczyńska (kierownik projektu), tel. 660 254 647
Fundacja Rozwoju Talentów
powstała w 2007 roku w Poznaniu. Została założona, aby wyszukiwać oraz rozwijać talenty w trzech głównych obszarach pożytku publicznego: edukacji, kulturze i sztuce oraz sporcie. Działania organizacji są ściśle związane z rynkiem pracy. Współpracuje ona z uczelniami wyższymi i renomowani firmami z całej Polski. Systematycznie zwiększa zakres i zasięg prowadzonych przez nas działań. Współpracują z nami eksperci na co dzień związani z biznesem oraz środowiskiem akademickim. W projekcie przedstawiciele Fundacji podzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem w kwestii fundraisingu.
Kontakt z organizacją: tel. 61 6496865
Stowarzyszenie Wspierania Przedsiębiorczości Powiatu Gostyńskiego
Założycielami Stowarzysznia są samorządy z terenu powiatu gostyńskiego. Od początku istnienia przedmiotem działalności Stowarzyszenia pozostaje tworzenie warunków rozwoju przedsiębiorczości zwłaszcza mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, rozwój społeczno-gospodarczy, wspieranie zatrudnienia, działalność oświatowa i działalność na rzecz obszarów wiejskich. Cele Stowarzyszenia realizowane są poprzez działalność informacyjną, szkoleniową i doradczą biura Stowarzyszenia, skoncentrowaną na lokalnym rynku.
Kontakt z organizacją: Kornelia Michalak, Karolina Walkowiak, tel. 539 310 205
Ośrodek Integracji Europejskiej
jest jednostką organizacyjną Samorządu Województwa Wielkopolskiego, działającą w formie jednostki budżetowej. Ośrodek rozpoczął swoją działalność w 1986 r. przy Urzędzie Wojewódzkim w Lesznie jako Wojewódzki Ośrodek Doskonalenia Kadr Administracji Państwowej w Rokosowie. Działalność Ośrodka obejmuje szeroko rozumianą branżę edukacyjno-szkoleniową. Ośrodek szeroko działa w zakresie organizacji wydarzeń związanych z tematyką integracji europejskiej, a także w zakresie działalności wydawniczej i popularyzatorskiej oraz propagowania kultury państw.
Kontakt z organizacją: Karolina Krawiec, tel. 65 573 33 08
Biuro projektu:
ul.Bukowska 26/1
60-811Poznań
e-mail: ngo@dzialamyrazem.pl
fax: 061 852 41 46
Więcej informacji wkrótce.
Źródło: Działamy Razem