Stowarzyszenie Obrony przed Przemocą „Victoria” zajmuje się pomocą osobom zagrożonym, udziela porad w rozwiązywaniu problemów życia codziennego we wszystkich jego aspektach. Udziela informacji na temat przysługujących uprawnień i uświadamia prawa osobom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej, na marginesie życia społecznego i ekonomicznego.
Przemoc domowa bywa czasem nazywania przemocą „w białych rękawiczkach” lub „w białym kołnierzyku”. Niekoniecznie wygląda tak, jak w brutalnych filmach. Przemoc oznacza zarówno agresję fizyczną, jak i psychiczną – także nadużycia emocjonalne, seksualne i ekonomiczne, dokonywane przez sprawcę wobec ofiary przemocy. Coraz częściej, zwłaszcza w żargonie policyjnym używa się jednak sformułowania „uczestnik przemocy” wobec często niejednoznacznej roli poszczególnych osób w danym zdarzeniu. W większości bowiem sprawcami przemocy są mężczyźni, jednak nie zawsze – członkom Stowarzyszenia „Victoria” zdarzało się udzielać pomocy mężczyznom, którzy oskarżani o przemoc, sami tej przemocy doświadczali, a wobec panującego powszechnie stereotypu byli bez szans – mało kto jest skłonny uwierzyć mężczyźnie, który twierdzi że stał się ofiarą swojej partnerki.
Przemoc psychiczna, ta mniej oczywista, a często nienazywana przemocą – wiąże się z różnymi rodzajami nadużyć emocjonalnych. Należy do nich poniżanie, grożenie czy nękanie innych osób. Wiąże się też z kontrolą – na przykład przeglądaniem telefonu, konta e-mail, sprawdzaniem bilingów, śledzeniem poprzez specjalne programy do przeglądania poczty, instalowaniem w domu sprzętu nagrywającego. Sprawcy przemocy potrafią w najróżniejszy sposób utrudniać życie swoim ofiarom – chowają potrzebne dokumenty, kluczyki od samochodu, telefon, uniemożliwiając wezwanie pomocy lub samodzielne wyjście z domu.
Skąd wzięła się idea założenia organizacji pomagającej ofiarom przemocy? Z widocznych wszędzie dokoła potrzeb – mówi założycielka i prezeska Stowarzyszenia, Urszula Walas - „Będąc rzecznikiem patentowym wielokrotnie widziałam na swojej drodze osoby zmęczone i sfrustrowane walką o swoje prawa w instytucjach publicznych. Były to osoby nie dość, że doświadczające przemocy we własnym domu, to jeszcze skazane na niełaskę biurokratycznej machiny, pozbawione sił i wiary w to, że ich los może się odmienić”. Pani Urszula odnalazła w sobie siłę i umiejętności pozwalające pomóc osobom dotkniętym przemocą. Zaczęło się od przypadkowych spotkań i sugestii, drobnej pomocy poszczególnym osobom spotkanym na korytarzach sądowych.
Stowarzyszenie Obrony Przed Przemocą „Victoria” pełni dyżury dla ofiar po wcześniejszym umówieniu telefonicznym pod nr telefonu: 503 912 925 lub 61 868 16 30 w domu Kultury os. Polan 100 w Poznaniu.
- unormowania swojej sytuacji życiowej
- porady w sprawach osobistych
- informacji o publicznych formach pomocy potrzebującym
- pomocy w dochodzeniu swych praw przed organami administracji i wymiaru sprawiedliwości
- aby ktoś Ciebie wysłuchał
- przyjdź!
więcej informacji: www.em44.pl/sopp_victoria/
strona projektu: www.dzialamyrazem.pl
Źródło: Działamy Razem 3