Comiesięczne szkolenia, doradztwo, coaching, targi organizacji pozarządowych – projekt Działamy Razem 3 świadczy kompleksowe wsparcie NGOsów z całej Wielkopolski. Właśnie minął drugi rok jego funkcjonowania.
Do większych sukcesów projektu ubiegłego roku zaliczyć należy organizację konferencji „Rozwój Wielkopolski po 2013 roku. Ekonomia społeczna i standaryzacja jej działań w regionie.” Spotkanie otworzył prof. Tomasz Budnikowski, Prezes Stowarzyszenia Instytut Zachodni w Poznaniu. Konferencję rozpoczęły wystąpienia Dyrektor ROPS w Poznaniu Aleksandry Kowalskiej, Cezarego Miżejewskiego – Prezesa Zarządu Ogólnopolskiego Związku Rewizyjnego Spółdzielni Socjalnych oraz Barbary Sadowskiej wiceprzewodniczącej Fundacji Pomocy Wzajemnej Barka. Omówione zostały strategiczne i programowe uwarunkowania rozwoju ekonomii społecznej w ramach zarządzania polityką rozwoju, system wsparcia społecznej gospodarki rynkowej w Polsce, a także nowa perspektywa finansowa w kontekście działalności podmiotów ekonomii społecznej. Poruszono także kwestię standaryzacji działań podmiotów ekonomii społecznej jako warunku osiągania ich celów. Na zakończenie odbył się panel dyskusyjny poświęcony aktualnym działaniom realizowanym przez wielkopolskie Ośrodki Wspierania Ekonomii Społecznej w regionie. Konferencję uświetniła wystawa pt. „To my”, prezentująca działalność wielkopolskich organizacji pozarządowych, jednostek samorządu terytorialnego oraz podmiotów ekonomii społecznej.
W ramach projektu Działamy razem 3 co miesiąc organizowane są wyjazdowe szkolenia dla liderów i przedstawicieli wielkopolskich NGO. Na każdym zjeździe odbywają się trzy zróżnicowane tematycznie warsztaty. W tym roku kilkakrotnie, dla różnych grup odbyły się m.in. zajęcia poświęcone diagnozie lokalnej poprowadzone przez specjalistkę w tej dziedzinie, Danutę Daszkiewicz. Zajęcia dotyczyły mądrego planowania działań przez organizację – tak, aby były one potrzebne i dostosowane do grupy odbiorców. Dużą popularnością cieszyły się także szkolenia z obsługi komputera i Internetu prowadzone przez Tomasza Sobola. Były to zajęcia zarówno dla osób niemających pojęcia o temacie, jak i dla zaawansowanych – ich grupa zajmuje się obecnie ćwiczeniami zaawansowanymi w Excellu. Psycholog i coach Izabela Turbaczewska – Brakoniecka prowadzi w projekcie autorskie zajęcia „Praca z podopiecznymi. Psychoprofilaktyka wypalenia emocjonalnego” – warsztat podnoszący kompetencje psychologiczne w zakresie podstawowych umiejętności pomagania i wspierania. Z perspektywy osób, które zawodowo zajmują się pomaganiem osobom zagrożonym wykluczeniem społecznym są to kompetencje kluczowe, aby pomoc świadczona przez członków NGO była efektywna i nie przeciążała organizacji. Dodatkowo projekt Działamy razem 3 uświetniło szkolenie przeprowadzenie przez Jacka Rozenka – znanego aktora, trenera kompetencji miękkich i coacha uznanego w świecie biznesu i NGO. Szkolenie z autoprezentacji i umiejętności dobrego pomagania okazało się strzałem w dziesiątkę. Uczestnicy projektu, często wywodzący się z niewielkich miejscowości położonych z dala od dużych ośrodków miejskich, dysponujący niewielkimi środkami, mieli okazję przekonać się, że robią rzeczy naprawdę ważne, a najważniejsze jest ich zaangażowanie i wielkie serce. Istotna jest jednak także umiejętność „sprzedania” swojej pracy tak, aby dowiedzieli się o niej inni, oraz nasza pewność, że to co robimy jest słuszne. Pan Jacek poprowadził szkolenie nieodpłatnie, w ramach akcji „Podaj dalej”. Przedstawiciele wielkopolskich NGO uczestniczą także w zajęciach poświęconych fundraisingowi. Dowiadują się w ich trakcie, jak można pozyskiwać fundusze na działalność. Jest to istotne z punktu widzenia tych organizacji, które chcą uniezależnić się od dotacji zewnętrznych – a do tego w zasadzie powinna dążyć każda z nich. Poza tym przez cały rok odbywały się szkolenia kompetencji miękkich, z zakresu prawa dla NGO, a także dotyczące marketingu w organizacji pozarządowej, a także współpracy z dziennikarzami radiowymi i autoprezentacji.
W tym roku dwukrotnie odbyły się także Targi Organizacji Pozarządowych. Jedno z wydarzeń miało miejsce w lipcu w Rokosowie. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele kilkunastu organizacji biorących udział w projekcie. Każda z nich pokazała się z jak najlepszej strony – począwszy od częstowania zwiedzających produktami lokalnymi (kiszone szparagi, chleb ze smalcem – Gospodarstwa Gościnne z Pakosławia), poprzez badanie krwi (Diabetycy Piła), a skończywszy na warsztatach wytwarzania biżuterii (SDION Miejska Górka).
Przez cały czas trwania projektu uczestnicy mogą zgłaszać indywidualne zapotrzebowanie na usługi – prawne, finansowe i marketingowe. Mogą korzystać z coachingu grupowego w swojej organizacji.
Stowarzyszenie Instytut Zachodni ośrodek wspierania ekonomii społecznej
Biuro projektu: ul. Bukowska 26/1 60-811 Poznań
www.dzialamyrazem.pl
Źródło: Iza Mójta