Nie da się ukryć, że jednym z głównych problemów społeczeństwa polskiego są problemy związane z polityką prorodzinną. Co pewien czas zgłaszane są pomysły, które mają doprowadzić do poprawy obecnej sytuacji, spotykają się one z mniejszą lub większą aprobatą. Jeden z takich pomysłów jest coraz powszechniejszy, a dotyczy wspierania rodzin wielodzietnych poprzez system ulg i zniżek oferowanych przez różnego rodzaju podmioty, głównie firmy.
Program Wielkopolskiej Karty Rodziny został przyjęty w zeszłym roku przez Zarząd Województwa Wielkopolskiego. Tak jak podobne programy tego typu wspiera rodziny, które posiadają co najmniej trójkę dzieci. Wsparcie to przejawia się tym, że podmioty oferujące pewne dobra na rynku oferują także zniżki na nie dla posiadaczy WKR, tak więc rodzina musi sobie taką kartę wyrobić, jeżeli chce z takich zniżek skorzystać. Dlatego też w wielu miejscach można dziś spotkać naklejkę, która mówi, że w tym miejscu honorowana jest karta rodziny. O jakich zniżkach mowa? Dla przykładu Polski Teatr Tańca w Poznaniu oferuje 50% zniżki od ceny biletu normalnego uprawniającego do wejścia na każdy spektakl. Przeważnie zniżki są niższe ale z pewnością stanowią pewną ulgę dla portfela dużej rodziny.
Zniżki mają dawać ulgę rodzinom, jednak korzyści są również po stronie podmiotów je oferujących. Przede wszystkim ma to związek z wizerunkiem firmy, która jest odbierana jako podmiot promujący politykę społeczną i przyczyniający się do rozwoju polityki prorodzinnej w Polsce. To z kolei może mieć wpływ na lepszą sprzedaż oferowanych usług. Nie bez znaczenia jest także wspólna promocja podmiotów prowadzona przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu. Działania związane z przyłączeniem się do programu Wielkopolskiej karty Rodziny wpisują się w działania definiowane jako społeczna odpowiedzialność firm.
W ciągu roku do programu dołączyło ponad 30 przedsiębiorstw z Wielkopolski. Aby rozpromować kartę, a tym samym zachęcić nowe podmioty do przyłączenia się do programu w październiku na łamach strony internetowej Głosu Wielkopolskiego odbył się plebiscyt mający na celu wyłonić „Pioniera Wielkopolskiej Karty Rodziny”. Częściowo wzięły w nim udział dotychczasowe podmioty, jednak zdecydowaną większość uczestników stanowiły podmioty, które przed plebiscytem wyraziły chęć przyłączenia się do programu. Łącznie 30 instytucji. Przez dwa tygodnie internauci oddali w sumie 4805 głosów, a zwyciężyła Kraina Zabawy Bogilu z Wioski w powiecie grodziskim. Kraina Zabawy Bogilu jest miejscem gdzie rodziny mogą spędzić wolny czas, stworzonym z myślą głównie o dzieciach, którym zapewniono wiele atrakcji. Drugie miejsce w plebiscycie zajęła wypożyczalnia sprzętu turystycznego dla dzieci Mały Guliwer, trzecie zaś Prywatny Gabinet Logopedyczno-Pedagogiczny Akademia Cogito. Plebiscyt zorganizowany został w ramach projektu realizowanego przez Fundację NIWA Edukacji i Rozwoju, który promuje Wielkopolską Kartę Rodziny wśród regionalnych firm i zachęca je do przyłączenia się.
16 listopada w Wiosce, w której mieści się Kraina Zabawy Bogilu odbył się tzw. dzień otwarty, za zajęcie 1 miejsca w Plebiscycie. W miejscowej szkole odbyły się zajęcia dla dzieci, które uczestniczyły w zabawach prowadzonych przez profesjonalną animatorkę. Ponadto każde dziecko otrzymało bilet wstępu do Krainy Zabawy Bogilu na nowy sezon.
Działania tego typu, takie jak plebiscyt na pioniera Wielkopolskiej Karty Rodziny oraz dzień otwarty w Wiosce, mają z jednej strony promować firmy społecznie odpowiedzialne, wspierające politykę społeczną, z drugiej pokazywać rodzinom wielodzietnym, że są takie firmy, dzięki którym mogą liczyć na pewne bonifikaty z faktu posiadania co najmniej trójki dzieci. Wielkopolska Karta Rodziny powoli staje się coraz popularniejsza dlatego warto dołączyć do programu zarówno jeśli posiadania się dużą rodzinę, jak i firmę.
Artykuł powstał w ramach projektu „Wielkopolska Karta Rodziny? Tak posiadam!” współfinansowanego ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.
Źródło: Fundacja NIWA