Wielkopolska Wiara Aktywnie Działa - projekty realizowane w subregionie konińskim
W ramach konkursu „Wielkopolska Wiara Aktywnie Działa”, realizowanego w Wielkopolsce przez Centrum PISOP, 11 inicjatyw z subregionu konińskiego zostało dofinansowanych w postaci mikrodotacji, czyli środków finansowych do 5.000 zł. Wśród 11 z nich, osiem projektów to działania oddolne podejmowane przez obywateli w ramach grup nieformalnych, trzy pozostałe, to projekty młodych organizacji pozarządowych ukierunkowane na rozwój.
Warto podkreślić, że realizacja pomysłów z obszaru pożytku publicznego przez grupy nieformalne to nowość w konkursach dofinansowanych ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.
Projekty realizowane w subregionie konińskim:
- ,,Z medycyną na Wesoło - opieka farmaceutyczna” - pomysł nastawiony na edukacje i rozpowszechnienie wiedzy wśród mieszkańców jednego z osiedli miasta Konina na temat badań profilaktycznych, stosowania się do zaleceń lekarskich, a także integrację mieszkańców osiedla. Grupę realizującą projekt stanowią osoby wykształcone i doświadczone w zawodzie farmakologa na co dzień pracujące w lokalnych aptekach.
- ,,Świetlicowy PATrol” - celem projektu jest przeciwdziałanie patologii wśród młodzieży poprzez zaoferowanie ciekawych form spędzania czasu wolnego. W ramach projektu założono codzienne zajęcia świetlicowe, wyjazdy do ośrodków sportowych, centrów rozrywki oraz wycieczki krajoznawcze. Adresatami przedsięwzięcia są podopieczni świetlic środowiskowych z terenu miasta Konina. Bezpośrednim realizatorem projektu jest natomiast grupa nieformalna – Grupa ,,PAT”, doświadczona w pracy na rzecz młodzieży, aktywnie uczestnicząca w ogólnopolskim programie ,,Przystanek PAT – Profilaktyka a Ty”.
- ,,Po znaku do celu” - projekt zakładający oznakowanie ulic w mieście Rychwał oraz edukację mieszkańców w zakresie korzystania z Internetu. Impulsem do podjęcia działania przez lokalną grupę nieformalną był brak pełnego oznakowania ulic, utrudniający podejmowanie działań ratunkowych i interwencyjnych na terenie miasta. Oznakowanie ulic podniosło także wygodę mieszkańców oraz ułatwiło poruszanie się odwiedzającym Rychwał. Innym działaniem podjętym w ramach projektu było przeprowadzenie szkolenia pn. ,,Gdzie? Jak? Którędy? Informatyczne ABC podróżowania” mającego na celu podniesienie umiejętności mieszkańców z zakresu obsługi programów służących do nawigacji przy wykorzystaniu Internetu.
- ,,Jesień ze sztalugą” - za cel główny projektu postawiono indywidualną i zbiorową aktywizację artystyczną i społeczną mieszkanek miasta Konina. Bezpośrednim rezultatem projektu jest zwiększenie poczucia własnej wartości, nauka radzenia sobie z problemami, rozwinięcie umiejętności z zakresu malarstwa oraz pracy w zespole. Realizatorem projektu jest grupa ONART osiągająca założone cele poprzez przeprowadzone warsztaty psychologiczne, malarskie a także wystawę prac artystycznych uczestniczek.
- ,,Jestem, ponieważ jesteśmy” - to projekt z zakresu przeciwdziałanie przemocy wobec dziewcząt w wieku 14 -19 lat. W ramach zaplanowanych działań odbywają się prelekcje w szkołach, przy uczestnictwie przedstawicieli policji, opieki społecznej oraz grupy nieformalnej realizującej projekt. Drugim etapem projektu jest możliwość poznania metody samoobrony kobiet i dziewcząt - WenDo, uczącej jak w każdej sytuacji: w domu, na ulicy w pracy – przestać czuć się bezradną i bezbronną. Uczestnikami projektu są uczennice dziewięciu szkół z miasta Konina i powiatu konińskiego. W ramach przedsięwzięcia założono także wypracowanie programu przeciwdziałania przemocy w rodzinie.
- ,,Ogród Marianka” - działanie projektowe zakładające aktywizację oraz rehabilitacje młodzieży niepełnosprawnej poprzez pracę i warsztaty na terenie ogrodu Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Jana Korczaka w Koninie. Projekt miał na celu integrację podopiecznych, wzrost ich umiejętności manualnych oraz wiedzy z zakresu ogrodnictwa, a także podniesienie poczucia własnej wartości oraz stworzenie możliwości bezpośredniego kontaktu z naturą i doświadczenia dotychczas nieznanego świata.
- ,,Czego Jaś się nie nauczy tego Jan nie będzie umiał” - celem projektu jest rozbudzenie wśród uczniów jednej ze szkół podstawowych w Koninie zainteresowania, często zapomnianą wśród dzieci i młodzieży książką. Grupa nieformalna realizująca projekt zaplanowała odnowienie szkolnej biblioteki, przy wsparciu i pomyśle dzieci i młodzieży, przez co biblioteka stanie się piękniejszą, ciekawszą i zarazem bardziej atrakcyjną dla odwiedzających. Ważnym elementem w projekcie jest także integracja społeczna osób sprawnych i niepełnosprawnych zaangażowanych w realizację pomysłu.
- ,,Kamishibai – Papierowy Teatr” - podjęte w ramach projektu działania stworzyły warunki do twórczego spędzania czasu wolnego, wzbudzenia u dzieci zainteresowania różnorodnością kultur, literatury i teatru, pobudzania wyobraźni dzieci przy pomocy orientalnych opowieści, bajek i legend. Postawione cele zrealizowane zostały poprzez prowadzone zajęcia z Kamishibai tj. wywodzącej się z Japonii sztuki głośnego czytania i opowiadania dzieciom, stosującej dostępne akcesoria m.in. pacynki. Projektem objęte zostało Wielkopolskie Hospicjum dla Dzieci oraz dwa Domy Dziecka z Poznania.
- Wśród przyjętych do realizacji projektów znalazły się także trzy koncepcje rozwojowe młodych organizacji pozarządowych, nastawione na remont siedzib, doposażenie w sprzęt i oprogramowanie oraz szkolenie i rozwój kadry.
Część opisanych powyżej projektów została już w całości zrealizowana, inne są dalej w trakcie realizacji, jak podkreślają jednak pomysłodawcy, podjęte projekty to dopiero zaczątek do szerszych działań i rozpowszechniania pomysłów na większą skalę. Wobec powyższego można już dziś zauważyć pozytywne oddziaływanie konkursu Wielkopolska Wiara służącego aktywizacji i rozwojowi społeczeństw lokalnych oraz ciekawych inicjatyw obywatelskich.
Źródło: Centrum PISOP, COP Konin