Wielkopolska grupa specjalistów EURO-NGO rozpoczęła działania informacyjne
Specjaliści programu EURO-NGO z Wielkopolski rozpoczęli działania informacyjne dotyczące możliwości pozyskiwania środków z europejskich funduszy pomocowych, a szczególnie z funduszy strukturalnych dla organizacji pozarządowych.
W sobotę 6 grudnia 2003 w sali Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu, z inicjatywy grupy EURO-NGO, odbyła się I Konferencja Plenarna Wielkopolskich Organizacji Pozarządowych. Honorowy patronat nad konferencja objął Wojewoda Wielkopolski Andrzej Nowakowski. Partnerem grupy EURO-NGO w organizacji konferencji był Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu, a Pani Lidia Wrocińska-Sławska Dyrektor Ośrodka uczestniczyła w konferencji także jako przedstawiciel Marszałka Województwa.
W konferencji wzięło udział ponad 180 osób, przedstawicieli organizacji pozarządowych z Wielkopolski.
Organizatorzy konferencji, z Ewą Gałką, koordynatorką programu EURO-NGO w Wielkopolsce, prezesem Stowarzyszenia Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich PISOP w Lesznie, postawili sobie za cel nawiązanie kontaktów z jak największą grupą organizacji pozarządowych w Wielkopolsce, by już niebawem rozpocząć systematyczną pracę doradczą na temat pisania wniosków do europejskich funduszy strukturalnych i innych programów pomocowych.
Pierwsza Konferencja Plenarna była jednocześnie pierwszym spotkaniem grupy trzynastu specjalistów z przedstawicielami wielkopolskich organizacji.
Ewa Gałka przedstawiła program EURO-NGO, który od maja 2003 realizowany jest w Polsce przez Sieć Wspierania Organizacji Pozarządowych SPLOT, Przedstawicielstwo Polskich Organizacji Pozarządowych w Brukseli, Fundację im. Stefana Batorego oraz Polsko-Amerykańską Fundację Wolności, która program sfinansowała. W jego ramach wyszkoleni zostali specjaliści, którzy przygotowani są do udzielania pomocy organizacjom pozarządowym w staraniu się o europejskie pieniądze. Specjaliści EURO-NGO mieli okazję zaprezentować się podczas konferencji. Grupę wielkopolskich specjalistów przedstawiła Małgorzata Kikiewicz. Rafał Jaworski mówił o możliwościach pozyskiwania pieniędzy na działalność organizacji pożytku publicznego, związanych z działaniem mechanizmu przeznaczania przez osoby fizyczne 1% podatku, na działalność tych organizacji. Andrzej Konieczny – kolejny specjalista, zaprezentował zebranym informację o bieżących źródłach finansowania organizacji pozarządowych, a Marcin Olejnik, również specjalista EURO- NGO, zaprezentował możliwości portalu www.ngo.pl.
Gośćmi konferencji, którzy mieli także wystąpienia informacyjne były: Izabela Fabiś z Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Poznaniu, która powiedziała o współpracy Województwa Wielkopolskiego z organizacjami pozarządowymi; Beata Przybylska – wielkopolski łącznik d.s. funduszy strukturalnych i rozwoju społecznego mówiła o działaniach na rzecz udziału organizacji w absorpcji funduszy strukturalnych; Joanna Waligóra – kierownik Oddziału Rozwoju Lokalnego w Departamencie Rozwoju Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego przedstawiła możliwości korzystania przez organizacje pozarządowe z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Z bardzo żywym zainteresowaniem spotkała się informacja Wojciecha Zarzyckiego, dyrektora biura Zarządu Fundacji Pomocy Wzajemnej „Barka”, który w imieniu Tomasza Sadowskiego – członka Rady Działalności Pożytku Publicznego poinformował o pracach Rady. Grażyna Kałek – prezes Centrum Wolontariatu w Poznaniu, swym wystąpieniem kontynuowała temat związany z ustawą o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Niejako zamknięciem tematu wolontariatu było wystąpienie Marii Dziurawiec z AISEC Polska, Komitetu Lokalnego w Poznaniu, która przekazała zebranym informacje o możliwościach związanych z programem Międzynarodowej Wymiany Praktyk.
Gorąca dyskusja, czasami nieco zbaczająca na inne niż chcieliby to organizatorzy tory, dociekliwe pytania, notowanie adresów i kontaktów, wszystko to świadczyło o potrzebie zorganizowania takiego spotkania. Uczestnicy zwracali także uwagę na to, iż potrzebne są tematyczne spotkania, na których, dotknięte zaledwie na konferencji tematy, zostały by rozwinięte.
Konferencja pokazała także ogromne zróżnicowanie środowiska organizacji pozarządowych, zarówno pod względem poziomu wiedzy związanej z możliwościami finansowymi, jakie niesie wejście Polski do Unii Europejskiej, jak i możliwości działania, które zapewniało organizacjom pozarządowym dotychczas obowiązujące w Polsce prawo. Jedno jest pewne - specjaliści EURO-NGO będą mieli pełne ręce roboty.