Wielkie sadzenie drzew i krzewów dla ratowania zagrożonego gatunku!
Ponad trzydziestu ochotników poświęciło swój wolny czas weekendowy na sadzenie drzew i krzewów owocowych, które mają pomóc w ratowaniu zagrożonego gatunku, a mianowicie popielicy. W Barlinecko-Gorzowskim Parku Krajobrazowym, w otoczeniu miejsca, gdzie od 2 lat znów żyją popielice, rośnie ponad 1000 drzew owocowych posadzonych specjalnie dla nich.
Ten szaro-popielaty ssak, z pięknym puszystym ogonem, jest bardzo rzadkim gatunkiem w północno-zachodniej Polsce. Zachował się tam zaledwie na kilku stanowiskach.
Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra” wraz z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu przywracają popielicę do dużych kompleksów leśnych tej części kraju. Po wsiedleniu w ciągu ostatnich trzech lat ponad 150 osobników do lasów Barlinecko-Gorzowskiego Parku Krajobrazowego, właśnie posadzili pasy drzew i krzewów, które umożliwią popielicom rozprzestrzenianie się po wielkiej Puszczy Gorzowskiej. Wzdłuż dróg leśnych i na skraju lasu stanęły sadzonki jabłoni, grusz, śliw, czereśni, derenia jadalnego.
Popielica to gatunek zapadający na zimę w hibernację, która trwa 8, a czasami nawet 9 miesięcy. Jeszcze obserwowana jest aktywność ostatnich osobników, ale większość leży zwinięta w kłębek w podziemnych norkach.
W ostatni weekend 32 osoby pracowały przy sadzeniu drzew owocowych, które mają być w przyszłości atrakcyjną domieszką diety i pokusą wabiącą popielice w kierunku, w którym są dobre warunki do rozprzestrzeniania się. Prace prowadzone były w okolicach Rezerwatu Wilanów.
Projekt dofinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Źródło: Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody "Salamandra"