Wielki tenor wystąpi jako klown dla dzieci z Ukrainy. Rolando Villazóna zaprosiła Fundacja Czerwone Noski Klown w Szpitalu
Fundacja Czerwone Noski Klown w Szpitalu szykuje dla ukraińskich dzieci niespodziankę. 10 kwietnia, w ramach programu „Uśmiech na Ratunek”, w Tymczasowym Ośrodku Recepcyjnym w Serocku Rolando Villazón, jeden z największych żyjących tenorów, wystąpi jako klown i zaśpiewa dla ukraińskich uchodźców. Klowni medyczni z Czerwonych Nosków wspólnie ze słynnym tenorem złożą ukraińskim dzieciom i ich opiekunom wyjątkową wizytę.
Na początku marca Fundacja Czerwone Noski uruchomiła program „Uśmiech na Ratunek” w ramach którego klowni medyczni regularnie odwiedzają dzieci dotknięte traumą wskutek wojny w Ukrainie. Poprzez terapię humorem Czerwone Noski wspomagają dzieci w procesie dochodzenia do zdrowia.
„Bardzo chcieliśmy podarować ukraińskim uchodźcom spotkanie, które zapadnie w ich pamięci na długi czas, a jednocześnie pozwoli im na chwilę zapomnienia. Okazało się, że zbiegło się to z potrzebą serca samego Rolando Villazóna, który od 10 lat jest ambasadorem naszego partnera, Red Noses International. Tenor zgodził się przyjechać do Polski specjalnie po to żeby wspólnie z Czerwonymi Noskami złożyć wizytę w Tymczasowym Ośrodku Recepcyjnym w Serocku i zaśpiewać dla uchodźców” – mówi Marcin Dudek, Dyrektor Zarządzający Fundacji Czerwone Noski Klown w Szpitalu.
Muzyka pozwala bardzo szybko przełamać barierę obcości, lęku i nieznajomości języka. W trakcie wizyt Czerwonych Nosków niezwykle ważną rolę pełni muzyka grana na żywo. Klowni medyczni grają i improwizują piosenki na ukulele, kalimbie czy dzwonkach.
10 kwietnia wspólnie z Czerwonymi Noskami zagra i zaśpiewa jeden z największych żyjących tenorów.
„Podobnie jak większość z nas jestem wstrząśnięty cierpieniem narodu ukraińskiego spowodowanym rosyjską inwazją. Czuję się uprzywilejowany że będę mógł obserwować i uczestniczyć jako klown w ważnej pracy którą wykonują Czerwone Noski dla ukraińskich uchodźców. Klowni medyczni potrafią przynieść chwilę rozluźnienia i radości tym, którzy są w najtrudniejszej sytuacji” – mówi Rolando Villazón.
W ramach „Uśmiechu na Ratunek” Czerwone Noski prowadzą terapię humorem, która jest niezbędna w procesie dochodzenia do zdrowia przy traumie wojennej. To sprawdzona naukowo metoda pomocy hospitalizowanym dzieciom, ale i osobom z traumą np. wojenną. Angażując dzieci w klownadę, redukują ich stres, pobudzają w ten sposób układ przywspółczulny układu nerwowego, pomagając im w procesie samoregulacji.
Czerwone Noski niemal od początku wojny w Ukrainie działają na rzecz uchodźców, do tej pory odwiedzaliśmy dzieci w Tymczasowych Ośrodkach Recepcyjnych oraz Punktach Dziennego Pobytu w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Białymstoku, Serocku, Michałowicach oraz w Krzyżowej pod Wrocławiem. Odwiedzamy też SOS Wioski Dziecięce.
Fundacja Czerwone Noski Klown w Szpitalu
Fundacja Czerwone Noski Klown w Szpitalu działa w Polsce od 2012 roku, powstała z inicjatywy międzynarodowej organizacji charytatywnej Red Noses International (RNI) z siedzibą w Wiedniu. Wszystkie programy Fundacji łączy wspólne hasło: „Śmiech jest najlepszym lekarstwem”. Realizowany od 10 lat program „Klown w Szpitalu” zapewnia regularną terapię humorem dzieciom w szpitalach w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, Chorzowie. Klowni prowadzą również działania w innych miastach Polski.
Dzięki programowi „Pogotowie Uśmiechu” artyści klowni towarzyszą dziecku i rodzicom w chwilach zwiększonego napięcia i stresu np.: przed planowanym zabiegiem operacyjnym. Program „Obudzić Uśmiechem” to specjalnie przygotowane działania klownowe dla dzieci przebywających w śpiączce. „Humor w Medycynie” to ogólnopolski program skierowany do personelu medycznego. Podczas warsztatów artyści klowni z Czerwonych Nosków pokazują lekarzom i pielęgniarkom w jaki sposób, za pomocą prostych działań, wykorzystać humor do zmniejszenia traumy spowodowanej pobytem w szpitalu. Program realizowany jest we współpracy ze środowiskiem medycznym. Noskowa E-Linia – to uruchomione w czasie pandemii spotkania on-line pary artystów-klownów z dzieckiem. Dzięki Noskowej E-Linii Czerwone Noski docierają do wszystkich dzieci, również tych zdrowych w ich domach, a także do podopiecznych innych instytucji.
Źródło: Fundacja Czerwone Noski Klown w Szpitalu