Wielki napis Greenpeace na Europejskim Centrum Solidarności: Przyjmijcie Traktat Oceaniczny
Dziś w nocy aktywiści i aktywistki Greenpeace wyświetlili na Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku napis: „Przyjmijcie Traktat Oceaniczny”. To wiadomość skierowana do polskiego rządu, który objął prezydencję w Radzie UE i z tej okazji gości w Gdańsku unijnych komisarzy. Głównym tematem rozmów w gmachu ECS mają być najważniejsze działania na najbliższe pół roku. Aktywiści domagają się, by jednym z nich było ratyfikowanie Traktatu przez polski rząd i pozostałe kraje UE.
Przyjęcie Traktatu Oceanicznego ONZ przyspieszy działania na rzecz ochrony oceanów oraz odbudowy ekosystemów morskich na obszarach poza jurysdykcją państw (tzw. otwartym morzu). Wejście w życie Traktatu umożliwi m.in. tworzenie morskich obszarów chronionych, zrównoważone zarządzanie zasobami oceanicznymi i pozwoli skuteczniej przeciwdziałać szkodliwym praktykom, takim jak przełowienie, górnictwo głębinowe czy zanieczyszczanie.
– Ludzkość potrzebuje zdrowych oceanów, bo od nich zależy nasze przetrwanie na Ziemi. Oceany nie tylko regulują klimat, są też źródłem żywności i miejsc pracy dla milionów ludzi oraz domem dla tysięcy gatunków zwierząt. Niestety stan ekosystemów morskich dramatycznie się pogarsza. Ich ochrona i odbudowa są kluczowe dla światowego bezpieczeństwa żywnościowego i ekologicznego oraz dla osiągnięcia celów klimatycznych i przyrodniczych – powiedziała Anna Ogniewska, koordynatorka ds. polityki środowiskowej Greenpeace Polska.
Polski rząd na czas swojej prezydencji przygotował program, który skupia się na zwiększeniu europejskiego bezpieczeństwa w wielu wymiarach: zewnętrznego, wewnętrznego, ekonomicznego, a także energetycznego i żywnościowego. Traktat Oceaniczny może w tym pomóc dzięki wzmocnieniu międzynarodowej współpracy, ochronie morskich ekosystemów i eliminowaniu nielegalnych praktyk.
– Polski rząd już teraz działa na rzecz ochrony mórz, między innymi poprzez włączanie się w prace na rzecz ograniczenia działania tzw. „floty cienia”, czyli statków nielegalnie transportujących m.in. rosyjską ropę. Pokazuje, że ważne jest dla niego bezpieczeństwo oraz ochrona mórz i oceanów. Jednak to nie wystarczy. Dopiero wejście w życie Traktatu Oceanicznego może pozwolić na ich pełną i skuteczną ochronę. Polski rząd nie może zaprzepaścić wyjątkowej szansy, aby dołączyć do grona państw przewodzących globalnym wysiłkom na rzecz ochrony oceanów i wcielenia w życie tego historycznego porozumienia – dodała Ogniewska.
W czerwcu we Francji odbędzie się konferencja ONZ poświęcona oceanom, która może zakończyć się sukcesem, jeśli do tego czasu co najmniej 60 państw ratyfikuje Światowy Traktat Oceaniczny. Polska nadal nie ratyfikowała Traktatu. Do tej pory zrobiło to 17 państw. Aktywiści i aktywistki Greenpeace apelują o jak najszybszą jego ratyfikację przez polski rząd oraz wsparcie polskiej prezydencji na rzecz ratyfikowania Traktatu Oceanicznego w innych krajach UE.
***
Greenpeace zbiera podpisy pod petycją na rzecz pilnej ratyfikacji Traktatu Oceanicznego. Można podpisać ją tutaj: https://chronmyoceany.pl/.
Źródło: Fundacja Greenpeace Polska