Czy znajdujących się w ciężkiej sytuacji uchodźców z Ukrainy dotknie ryzyko bezdomności? Od 1 lipca br. zostały zlikwidowane świadczenia dla osób i organizacji zapewniających schronienie uchodźcom z Ukrainy. Organizacje społeczne biją na alarm w sprawie skutków likwidacji programu 40+.
Dla przypomnienia, zgodnie z ustawą z 12 marca 2022 roku, osoby zapewniające uciekinierom zakwaterowanie i wyżywienie mogły otrzymać dofinansowanie w wysokości 40 zł za każdy dzień pomocy. Obecnie uchodźcy, którzy nadal potrzebują wsparcia mogą je otrzymać wyłącznie w ośrodkach zbiorowego zakwaterowania niedostosowanych zupełnie do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Jednak wielu z nich ze względu np. na przewlekłe choroby nie może się tam udać, a obecnie, po likwidacji programu 40+, nie ma dla nich alternatywy.
W takiej sytuacji znalazły się Pani Vladymyra i jej 16 letnia córka Marina podopieczne Fundacji Habitat for Humanity Poland. Marina jest niewidząca, cierpi także na przewlekłą chorobę serca i płuc, wymagając stałej opieki swojej mamy, która po wycofaniu świadczenia 40+, mimo dorywczej pracy, nie jest w stanie wynająć mieszkania. Kobiety nie mogą przenieść się do proponowanego ośrodka zbiorowego dla uchodźców ponieważ takie miejsce stanowiłoby śmiertelne zagrożenie dla Mariny, osłabiona odporność i chore płuca nie pozwalają jej na przebywanie w tłumie. Wygaszenie świadczenia z początkiem lipca postawiło je w tragicznej sytuacji.
Organizacje społeczne otrzymują dużo sygnałów od rodzin w najtrudniejszej sytuacji, które mają trudności w uzyskaniu wsparcia. W odpowiedzi na apel Ogólnopolskiej Federacji na rzecz Rozwiązywania Problemu Bezdomności skierowany do ministerstw, przedstawiciele Federacji, w tym Habitat for Humanity Poland oraz fundacja W Stronę Dialogu zostali zaproszeni na spotkanie w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. Podczas spotkania organizacje przekazały rekomendacje i zaapelowały o spotkanie międzyresortowe, z udziałem Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Ministerstwa Zdrowia.
Apel organizacji pozarządowych
Organizacje pozarządowe alarmują, że zlikwidowanie programu 40+ bez odpowiedniego wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami, w kryzysie zdrowia psychicznego czy kilkudziesięciotysięcznej społeczności romskiej, może doprowadzić do pogorszenia warunków życia tych licznych uchodźców, których sytuacja i tak była szczególnie trudna. Brak programów mieszkaniowych zwiększa ryzyko bezdomności wśród tej grupy oraz zmniejsza szansę na integrację z polskim społeczeństwem. Organizacje pomocowe bez zewnętrznego wsparcia nie są w stanie zapewnić dodatkowych miejsc noclegowych, a tym bardziej mieszkań dla rodzin z niepełnosprawnościami.
„Z niepokojem przyglądamy się skutkom wycofania 40+ i ogólnej sytuacji mieszkaniowej osób uchodźczych w Polsce. Istnieje poważne ryzyko, że część z nich znajdzie się poza ramami dostępnej pomocy” – ostrzega Magdalena Dul-Komosińska, prezeska fundacji Habitat for Humanity Poland.
Więcej szczegółów i treść stanowiska podpisanego przez ponad 40 organizacji społecznych: Apel organizacji pozarządowych.
Habitat for Humanity Poland
Działamy w Polsce od ponad 30 lat i w tym czasie pomogliśmy ponad 10 tysiącom osób. Szacuje się, że w ciągu ostatnich 2 lat w odpowiedzi na pełnoskalową wojnę w Ukrainie fundacja Habitat Poland wsparła ponad 36 tysięcy osób uchodźczych.
Źródło: Habitat for Humanity Poland