Fundacja Compassion in World Farming świętuje historyczne nowe prawo po 50-letniej kampanii na rzecz zakazu eksportu żywych zwierząt.
Fundacja Compassion in World Farming wyraża dziś swoją ogromną radość, że zakaz eksportu żywych zwierząt przeszedł właśnie ostatni etap w brytyjskim parlamencie i wkrótce wejdzie w życie, po ponad 50 latach kampanii prowadzonej przez tę organizację.
Po wejściu w życie ustawy o dobrostanie i eksporcie zwierząt (Animal Welfare /Livestock Exports Act) zwierzęta hodowlane nie będą już mogły być eksportowane z Wielkiej Brytanii w celu uboju lub tuczu. Ten koszmarny, zbędny i archaiczny handel, który przez dziesięciolecia powodował cierpienie, wyczerpanie, a nawet śmierć milionów zwierząt stłoczonych w pojazdach podczas długich, stresujących podróży, zostanie oficjalnie zakończony.
Uchwalenie tej ustawy jest kulminacją nieustannych wysiłków Compassion i jej niestrudzonych zwolenników podejmowanych od dziesięcioleci. Przez cały ten czas w portach organizowane były duże i żywe protesty. Oprócz organizowania licznie uczęszczanych wieców, fundacja organizowała wiele innych wydarzeń mających na celu podniesienie świadomości, takich jak pokazy, a także prowadziła liczne petycje wzywające rząd Wielkiej Brytanii do zakończenia tego handlu.
Kampania na rzecz zakazu eksportu żywych zwierząt otrzymała niesłabnące wsparcie ze strony celebrytów, w tym patronki Compassion in World Farming, brytyjskiej aktorki Dame Joanny Lumley, która oznajmiła z ekscytacja: „Wreszcie, wreszcie, wreszcie, możemy świętować wieści, że żywe zwierzęta hodowlane nigdy więcej nie będą eksportowane w długie, przerażające podróże z naszych wybrzeży tylko po to, by być tuczone lub zabijane. Przez dziesięciolecia w Compassion in World Farming pracowaliśmy niestrudzenie, aby zwrócić uwagę wszystkich na tę kampanię. Jesteśmy niezmiernie wdzięczni rządowi za to, że w końcu podjął działania, a naszym zwolennikom za to, że nigdy nie zrezygnowali z walki - z dumą mogę powiedzieć, że razem zakazaliśmy eksportu żywych zwierząt!”.
Pół wieku. Ciężko wywalczone zwycięstwo
Prezeska polskiego oddziału Compassion in World Farming skomentowała: „Jestem dziś bardzo wzruszona i gratuluję moim brytyjskim kolegom i koleżankom z Compassion, ale i wszystkim aktywistom, którzy niestrudzenie od lat działali na rzecz tego zakazu. Doczekaliście się! I tym samym doczekaliśmy się wszyscy! Czuję, że to będzie początek końca tego okrutnego procederu w całej Europie. Zdecydowana większość polskich obywateli i obywatelek – aż 76% – popiera zakaz eksportu żywych zwierząt do krajów spoza UE. Liczę, że polski minister rolnictwa wsłucha się w głos obywateli i obywatelek i przyjmie też naukowe dowody, które nie zostawiają cienia wątpliwości. Transport świadomych, odczuwających ból i strach zwierząt na setki czy tysiące kilometrów, często tylko w celu taniego uboju w przerażających warunkach, jest nieludzki i musi się zakończyć”.
Nowe przepisy przyczynią się do wzmocnienia rosnącego na całym świecie tempa działań na rzecz dobrostanu żywych zwierząt poddawanych długim i niepotrzebnym podróżom. Australia zobowiązała się do zaprzestania eksportu owiec do 2028 r., a w ubiegłym roku brazylijski sąd zakazał eksportu żywego bydła z portów tego kraju. Fundacja Compassion in World Farming będzie nadal pracować w UE, aby doprowadzić do zakazu tego okrutnego handlu na terenie Europy i w Irlandii Północnej.
Źródło: Fundacja Compassion In World Farming Polska