W dniach 22 – 26 października 2003 roku Ambasada Brytyjska oraz British Council zorganizowały w Łodzi festiwal brytyjski UK 21. Mieszkańcy naszego miasta mieli okazję poznać kulturę brytyjską nie tylko oglądając wystawy, filmy, itp., ale również próbując potraw kuchni Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.
W piątek, 24 października w Łódzkim Klubie Biznesu odbyło się spotkanie z kuchnią brytyjską według Roberta Makłowicza – „Brytyjskie Smaki”. Na początku spotkania podano gościom niskoprocentowy drink typowy dla wysp brytyjskich. Następnie na scenie pojawił się dobrze znany ze szklanego ekranu gurmandzista, który za swój podstawowy cel uznał przybliżenie zgromadzanym kuchni angielskiej, o której przeciętny zjadacz polskiego chleba nie ma zbyt dużej wiedzy, gdyż jest od niej oddzielony kanałem La Manche, a za czasów PRL-u była ona dodatkowo zasłonięta „komunistyczną kurtyną”.
Jako pierwsze podano gościom danie z jagnięciny, ostryg oraz warzyw. Robert Makłowicz z charakterystycznym dla siebie humorem opisał sposób przyrządzania potrawy, wplatając w swą opowieść również wątki historyczne, a następnie zaprosił wszystkich do degustacji.
Kolejną propozycją pana Makłowicza było danie wywodzące się z Indii. Do pomocy przy jego wykonaniu zaprosił obecnego wśród gości Jana Tomaszewskiego. Bramkarz, który „zatrzymał Anglię”, postępując zgodnie z zaleceniami telewizyjnego kucharza przygotował potrawę z piersi kurczaka w sosie chilli z odrobiną mleczka kokosowego. Każdy, kto spróbował tego dania niezwłocznie sięgał po pint’a brytyjskiego piwa lub filiżankę angielskiej herbaty.
Na deser zaproponowano scotch bread (rodzaj angielskich ciasteczek) oraz krakersy z dwoma rodzajami sera.
Największy przysmak zostawiono na koniec. Na licytację została wystawiona 15-letnia szkocka whisky single malt. Suma 650 złotych, za którą została sprzedana butelka tego szlachetnego trunku zasiliła konto Domu Samotnej Matki z Dzieckiem, działającego przy Towarzystwie św. Brata Alberta.
Źródło: OPUS