Fundacja Lwów i Kresy Południowo-Wschodnie zakończyła projekt „Wielcy Polacy – spotkania z historią”. Uczestnicy spotkań w ciekawy i przystępny sposób poznawali historię i kulturę Polski. Można było dowiedzieć się o Żołnierzach wyklętych, zobaczyć pojazdów II wojny światowej, zwiedzić wystawę o Wielkich Polakach, którzy przyczynili się do rozwoju cywilizacyjnego świata, poznać polskie tańce narodowe, polskie stroje ludowe i kresowe smaki.
Wystawy
Fundacja Lwów i Kresy Południowo-Wschodnie prowadzi w Kuklówce Muzeum Lwowa i Kresów oraz Skansen syberyjski. W Muzeum można zobaczyć oryginalne wyposażenie dworu kresowego. Do najciekawszych eksponatów należą: żarno z końca XVII w., sierpy ręcznie robione z XVII w., polską pralkę z 1890 r., oznaki i dokumenty z obrony Lwowa w 1918 r., szablę Jurka Bitschana, stroje huculskie.
W Skansenie znajdują się dwie chałupy XIX w. sprowadzone z Syberii. W jednej chałupie mieszkali księża zsyłani na Syberię za pomoc powstańcom styczniowym, w drugiej w latach 1890-92 kwaterował Józef Piłsudski. W chałupach zostały zorganizowane trzy wystawy: Samochody wojskowe II wojny światowej, Stroje ludowe II Rzeczypospolitej oraz Wielcy Polacy.
Koncerty
W czasie trwania projektu zorganizowano trzy koncerty: „Perły muzyki polskiej” w wykonaniu prof. Marii Pomianowskiej, „Polska muzyka ludowa”, w wykonaniu multiinstrumentalistki i pedagog, Katarzyny Kamer oraz koncert pieśni harcerskich i wojskowych w wykonaniu Przemysława Wojciechowskiego. Dwa pierwsze koncerty wykonane zostały na instrumentach dawnych.
Integracja
W czasie każdego spotkania można było wysłuchać prelekcji wprowadzającej do tematu. Uczestnicy mogli utrwalić lub poszerzyć wiedzę historyczną o losach Polski. Następnie można było zdegustować potrawy kresowe, zabrać głos w dyskusji lub porozmawiać z innymi uczestnikami przedsięwzięcia.
Partnerem Wydarzenia jest Samorząd Województwa Mazowieckiego.
Źródło: Fuundacja Lwów i Kresy Południowo-Wschodnie