Większość Polaków stawia na rower podczas czasu wolnego
Jazda na rowerze stała się dla Polaków nieodłącznym elementem czasu wolnego. Przedstawiciele sklepów rowerowych wskazują turystykę rowerową (58%) i rekreację (61%) jako jedne z głównych zastosowań roweru. Nie tylko ostatnie badanie Polskiego Stowarzyszenia Rowerowego dowodzi, że Polacy nie wyobrażają sobie czasu wolnego bez jednośladów. Ten trend można było obserwować szczególnie wyraźnie podczas ostatnich długich weekendów.
Symbol zdrowego i aktywnego stylu życia, przygody i niezależności – rower na dobre wkroczył do podstawowego ekwipunku wyjazdowego. Sprawdza się w każdych warunkach i dostosowuje się do zróżnicowanych potrzeb użytkowników. Dzięki temu bez względu na to, czy plany wyjazdowe zakładają swobodne odkrywanie natury czy rajd po miejskich atrakcjach turystycznych, rower będzie idealnym kompanem. Zwiedzanie na dwóch kółkach pozwala także na elastyczność. Dostosowanie tempa jazdy sprawia, że cykliści nic nie przeoczą, a nawet zobaczą więcej i będą w stanie odwiedzić znacznie większą liczbę miejsc niż podczas pieszych wędrówek.
– Rower to uniwersalny środek transportu, który daje niemal nieograniczone możliwości. Może być atrakcyjnym i praktycznym uzupełnieniem wypraw weekendowych czy wczasów, ale też coraz częściej staje się integralną formą turystyki. Ze względu na mnogość zastosowań znajduje zwolenników zarówno wśród turystów wybierających rekreacyjny charakter wypoczynku, jak i wyczynowy, wśród preferujących grupowe rajdy, jak i indywidualne wyprawy. Polacy odkryli na nowo rowery w czasie pandemii. Mieliśmy wówczas do czynienia z prawdziwym boomem rowerowym na polskim i europejskim rynku. Obecnie sytuacja sprzedażowa się ustabilizowała. Mimo że dane sprzedażowe rok do roku nie odnotowują spektakularnych wzrostów, jak to miało miejsce w latach pandemicznych, to wzrost zainteresowania wciąż jest obserwowany, na ścieżkach rowerowych, szlakach turystycznych dla rowerzystów czy w serwisach – mówi Mateusz Pytko, prezes Polskiego Stowarzyszenia Rowerowego.
Polskie Stowarzyszenie Rowerowe w ostatnim badaniu zapytało przedstawicieli sklepów rowerowych o główne zastosowania roweru, które są najbardziej doceniane przez klientów. Według ankietowanych trzy główne przeznaczenia roweru, które decydują o zakupie to: transport codzienny (63%), rekreacja (61%) i turystyka rowerowa (58%). Na wzrost zainteresowania jazdą na rowerze przez Polaków wpływa wiele czynników. Istotne znaczenie miał rozwój infrastruktury rowerowej i przenikanie trendów światowych oraz europejskich. Zmiana mentalności, wzrost świadomości, przekonanie się o korzyściach – m.in. ekologicznych, zdrowotnych, ekonomicznych – sprawiły, że Polacy otworzyli się na nowe formy komunikacji. Wybór samochodu nie jest już oczywisty, teraz decyzje coraz częściej są podejmowane po analizie realnych potrzeb i możliwości.
Czas wolny na rowerze ma niejedno oblicze. Począwszy od miejskich przejażdżek, poprzez rowerowe wypady do lasu czy dłuższe wyprawy bikepackingowe, a na ultramaratonach kolarskich kończąc. Szeroka oferta rowerów sprawia, że użytkownicy mogą znaleźć modele idealnie odpowiadające ich różnym potrzebom. Rowery miejskie sprawdzą się podczas odkrywania atrakcji turystycznych, zabytków czy przemierzania miasta szlakiem ulubionych skwerów i kawiarni. MTB będą idealnym wyborem na ambitne górskie treningi. Na nieco mniej wymagających szlakach z powodzeniem dadzą radę i zapewnią dużo frajdy z jazdy rowery crossowe lub trekkingowe. W ostatnich latach serca rowerzystów podbijają gravele. To rowery, które łączą w sobie uniwersalny charakter, wygodę i zamiłowanie do prędkości.
Coraz częściej rowerzyści decydują się na modele ze wsparciem elektrycznym, które dają jeszcze więcej możliwości. Praktyczne, komfortowe i obecnie dostępne już w każdej grupie produktowej e-bike’i stanowią ekologiczną i ekonomiczną alternatywę dla samochodów. Przesiadka na rower elektryczny pozwoli zobaczyć więcej, a jednocześnie docierać do swoich celów podroży mniej zmęczonym. Co istotne – rower elektryczny tak samo jak jego tradycyjny odpowiednik nie zwalnia z wysiłku fizycznego, tylko pomaga. Energia z silnika wspiera rowerzystę tylko wtedy, gdy ten kręci pedałami. Dlatego też rowerzysta na elektryku również może liczyć na wszystkie korzyści dla zdrowia, które zapewniają klasyczne jednoślady – m.in. wzrost endorfin, poprawę wydolności czy redukcję stresu.
Rowery stają się coraz bardziej znaczącym środkiem transportu. Dzięki swojej uniwersalności i funkcjonalności rowery zyskują na popularności jako atrakcyjna forma spędzania wolnego czasu, ale też ekologiczna i ekonomiczna alternatywa dla samochodów na co dzień. Polacy coraz częściej pozytywne doświadczenia transportowe z rekreacyjnych eskapad przekuwają w codzienne nawyki.
Źródło: Polskie Stowarzyszenie Rowerowe