Większa ochrona lokatorów w budynkach przejętych przez prywatnych właścicieli
Senat przygotował zmianę art. 191 § 1 kodeksu karnego, dzięki której możliwe stanie się ukaranie właścicieli prywatnych kamienic za celowe niszczenie domów zajmowanych przez byłych najemców komunalnych.
Coraz więcej budynków w Polsce odzyskiwanych jest przez byłych właścicieli lub ich spadkobierców. Domy te najczęściej zajmowane są przez lokatorów, którzy mieszkanie otrzymali kiedyś od gminy. Często są to osoby ubogie, starsze albo z małymi dziećmi. Ich sytuacja diametralnie się zmienia wraz ze zmianą właściciela. Niektórym z nowych właścicieli bardzo zależy na szybkim pozbyciu się dotychczasowych lokatorów. Stosują bezprawne praktyki utrudniające najemcom zamieszkiwanie np. poprzez niszczenie domów. Pogarszając warunki mieszkaniowe najemców mają nadzieję, że szybko odzyskają mieszkania. Do tej pory trudno było interweniować w takich sytuacjach, bo można było ukarać jedynie osobę, która stosuje przemoc wobec innej osoby w sposób bezpośredni, lub w przypadku gróźb karalnych. Propozycja senatorów ma to zmienić.
Po wprowadzeniu zmiany artykuł 191 § 1 kodeksu karnego otrzyma brzmienie: „Kto stosuje przemoc lub groźbę bezprawną w celu zmuszenia innej osoby do określonego działania, zaniechania lub znoszenia, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”. Jeśli zmiana ta wejdzie w życie, to właścicielom za stosowanie przemocy wobec lokatorów poprzez utrudnianie im zamieszkiwania będzie groziła kara do 3 lat pozbawienia wolności.
Źródło: strona internetowa Senatu RP