Wiedza, edukacja i rozwój w przyszłym unijnym budżecie
- Zakończenie negocjacji i sfinalizowanie prac nad programami operacyjnymi stanowi dla Polski kwestię priorytetową. Dlatego w kolejnych miesiącach bardzo liczymy na efektywną współpracę z Komisją Europejską – zaznaczył wiceminister Paweł Orłowski podczas spotkania z delegacją KE, które 9 kwietnia odbyło się w Warszawie.
Rozmowy z przedstawicielami Komisji, na czele z Koosem Richellem, Dyrektorem Generalnym ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego, dotyczyły zaawansowania prac nad projektem programu operacyjnego finansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego, który w latach 2014 – 2020 zastąpi obecnie funkcjonujący Program Kapitał Ludzki.
Wiceminister podkreślił konieczność wspierania jakości edukacji na wszystkich szczeblach szkolnictwa. Wpływa to bowiem na kwalifikacje i umiejętności osób, które w przyszłości zasilą rynek pracy. Przypomniał, że Polska popiera podjęcie przez KE działań zmierzających do wdrożenia Inicjatywy na rzecz zatrudnienia osób młodych. – W naszej opinii rozwiązanie zaproponowane przez Komisję zapewni kompleksowe wsparcie tej grupy na rynku pracy, i pozytywnie wpłynie na skuteczność podejmowanych inicjatyw - powiedział Paweł Orłowski.
Polska zgadza się również z potrzebą zapewnienia wysokiej jakości szkoleń i doradztwa oraz wzmocnienia popytowego charakteru oferty. - Już w obecnej perspektywie finansowej podejmowane są działania, wspierające wprowadzenie odpowiednich standardów, a także budowę systemu bonów szkoleniowych – poinformował wiceminister.