Więcej niż słowa - co zrobić by komunikacja międzykulturowa była skuteczna
Przestawicielki Stowarzyszenia Dla Ziemi w dniach 13-18 października 2019 roku uczestniczyły w międzynarodowym szkoleniu w Luksemburgu, którego celem było opracowanie założeń treningów prowadzonych w środowisku międzykulturowym. Głównym tematem spotkania była odpowiedź na pytanie - czy uda nam się wypracować metodologię, w której wspólną platformą porozumienia nie jest język mówiony. Już wiemy, że nie jest to zadanie łatwne, ale nie niemożliwe.
Jak poszukiwać odpowiedzi?
Formuła szkolania opierała się o pracę w kilkuosobowych międzynarodowych grupach, które wypracowywały propozycję ćwiczeń adresowanych do marginalizowanych grup migranckich, np. uchodźców/uchodźczyń. Efekty pracy przedstawiane były na formu całego zespołu projektowego i wspólnie omawiane. Każdego dnia szukaliśmy odpowiedzi na inne pytania, z którymi zmierzamy się na codzień w naszej pracy z grupami międzykulturowymi. Tak skonstruowana formuła pozwoliła nam na czerpanie z doświadczeń osób pracujących w migrantami/kami, uchodźcami/dźczyniami w różnych krajach europejskich (Włochy, Niemcy, Luksemburg, Polska, Niemcy, Wielka Brytania). Te rozmowy pomagały w kreatywności, a docelowo - opracowaniu rozwiązań, które mogą być adoptowane do pracy w naszych środowiskach.
Co dalej?
Efekty naszej pracy zostaną spisane w module treningowym, który będzie dostępny online. W publikacji znajdą się także przykłady ćwiczeń/zajęć, które wykorzystywane były w poszczególnych treningach realizowanych w ramach projektu. Zebrane materiały będą mogły służyć innym osobom, które pracują w środowisku międzykulturowym, gdzie płaszczyzną porozumienia nie jest wspólny język mówiony czy pisany. To jedno z większych wyzwań, z jakim mierzymy się w procesie integracji. Zdajemy sobie sprawę, że jeden moduł nie sprosta temu wyzwaniu jednak mamy nadzieję, że choć w minimalnym stopniu w tym pomoże.
Z uwagi na ciągłe negocjacje wokół brexitowe nie wiemy dokładnie kiedy projekt się zakończy. Liderem projektu "More than words" jest organizacja brytyjska, która w zależności od warunków brexitu będzie mogła bądź nie kontynuować pracę projektową. W tym momencie nie możemy podać zatem konkretnej daty publikacji modułu oraz jego prezentacji. O wszystkim informować będziemy przez stronę Stowarzyszenia Dla Ziemi - dlaziemi.org.
Projekt "More than words" realizowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Erasmus+. Stowarzyszenie Dla Ziemi jest partnerem projektu.
Źródło: Stowarzyszenie Dla Ziemi