Więcej czystej wody i zadbanych źródeł w Beskidzie Sądeckim. 9. edycja programu rozstrzygnięta
Rada Programowa Funduszu Kropli Beskidu wybrała dziewięć projektów, które otrzymają wsparcie finansowe w ramach dziewiątej edycji programu. Zwycięskie propozycje mają charakter praktycznych działań, które przyczynią się do trwałej poprawy i poszanowania zasobów wodnych aktywnie angażując mieszkańców oraz instytucje.
W tegorocznej edycji konkursu Funduszu Kropli Beskidu przyznano cztery dotacje I stopnia na inicjatywy edukacyjne oraz pięć dotacji II stopnia na projekty o charakterze inwestycyjnym, efektywnie poprawiające stan wód w rejonie Beskidu Sądeckiego, zgodne z wymogami ochrony środowiska i Ramowej Dyrektywy Wodnej. Łączna kwota przyznanych dotacji to prawie 120 000 zł. Przyznanie dotacji jednemu z projektów uzależnione jest od spełnienia wymogów zgłoszonych przez Radę Programową FKB.
Środki w ramach dotacji I stopnia (do 5 tysięcy złotych) powinny być wykorzystane do 31 grudnia 2013 roku, a w przypadku dotacji II stopnia (do 25 tysięcy złotych) do 30 kwietnia 2014 roku. Organizacje, których programy otrzymały wsparcie mogą również liczyć na pomoc merytoryczną ze strony Fundacji Fundusz Partnerstwa z Krakowa zarządzającej Funduszem Kropli Beskidu.
Dzięki wsparciu finansowemu Funduszu Kropli Beskidu w latach 2005-2012 m.in. utworzono bądź zmodernizowano trzydzieści siedem źródełek wody mineralnej i pijalni, ustawiono 215 tablic informacyjnych , zrewitalizowano i udostępniono dwie mofety, oczyszczono 169 km brzegów rzek i potoków, posadzono ponad 2500 drzew i krzewów, zlikwidowano dzikie wysypiska śmieci, zebrano ponad 500 sztuk worków ze śmieciami. Przeprowadzono 109 warsztatów na terenach zaangażowanych gmin. W realizacje projektów zaangażowało się 8 276 osób.
- W programie uczestniczą osoby indywidualne, grupy nieformalne i organizacje pozarządowe, które mają pomysł na projekt angażujący społeczność lokalną w działania na rzecz ochrony dziedzictwa wodnego Beskidów. Pomagamy beneficjentom określić potrzeby i zdefiniować problemy do rozwiązania. Dostarczamy praktycznych umiejętności lokalnym liderom tak, aby mogli się podjąć aktywnej roli w planowaniu i realizowaniu projektów na terenie czterech gmin w Beskidzie Sądeckim: Krynicy Zdroju, Muszyny, Piwnicznej i Rytra. Dzięki naszej inicjatywie od wielu lat z sukcesem udaje nam się budować partnerstwo mające na celu angażowanie przedstawicieli sektora publicznego, prywatnego i pozarządowego w działania wspólne na rzecz poszanowania zasobów wodnych jako impuls dla zrównoważonego rozwoju – powiedziała Anna Woźniak, prezes fundacji Fundusz Partnerstwa.
Projekty, które otrzymały dofinansowanie z Funduszu Kropli Beskidu w 2013 roku na stronie: www.ffp.org.pl
Partnerzy w Funduszu Kropli Beskidu:
System Coca-Cola w Polsce reprezentują firmy Coca-Cola Poland Services Spółka z o.o. oraz Coca-Cola HBC Polska Spółka z o.o. Coca-Cola Poland Services to spółka-córka The Coca-Cola Company, właściciela wiodących marek napojów bezalkoholowych, obecnych w ponad 200 krajach świata. Coca-Cola HBC Polska to oddział Coca-Cola Hellenic Bottling Company, będącej pod względem sprzedaży drugim na świecie rozlewcą napojów The Coca-Cola Company, docierającym do ponad 560 milionów konsumentów. Wśród produktów dostępnych na naszym rynku figurują: Coca-Cola, Coca-Cola light, Coca-Cola Zero, Cherry Coke, Fanta, Sprite, Lift, Kinley Tonic, napój izotoniczny Powerade, soki, nektary i napoje owocowe Cappy, wody mineralne Kropla Beskidu i Multivita z ujęcia Kropla Minerałów, napój energetyczny Burn oraz herbaty mrożone Nestea. Firmy z systemu Coca-Cola są liderem na polskim rynku napojów bezalkoholowych i zatrudniają około 2500 osób. Od 1991 r. firmy te zainwestowały w Polsce ponad 500 milionów dolarów.
Źródło: Fundusz Partnerstwa