Znamy najbardziej obywatelskie miasta! [patronat ngo.pl]
Na odbywającej się dziś konferencji „Europolis. Miasta obywatelskie” został zaprezentowany raport na temat miast obywatelskich, zawierający ranking 66 polskich miast na prawach powiatu.
W rankingu uwzględniono m.in. czynniki takie jak zaangażowanie mieszkańców w życie publiczne, postawy obywatelskie, otwartość instytucji publicznych na potrzeby obywateli.
Czwarta edycja raportu została poświęcona rozpowszechnieniu postaw obywatelskich (i to zarówno wśród mieszkańców, jak i przedstawicieli władz lokalnych). W rankingu uwzględnione zostały czynniki, takie jak m.in. zaangażowanie mieszkańców w życie publiczne, aktywność wyborcza, rozpowszechnienie postaw obywatelskich, otwartość instytucji publicznych na potrzeby obywateli.
Z raportu „Europolis. Miasta obywatelskie” dowiadujemy się m.in., kto i dlaczego jest największym nieobecnym w pierwszej połowie rankingu, gdzie najwięcej, a gdzie najmniej przedstawicieli lokalnych komitetów wyborczych zasiada w radach miejskich, czy przynależność do organizacji religijnych wpływa na zaangażowanie w życie publiczne i czy wielkość budżetu obywatelskiego jest powiązana z liczbą odbywanych konsultacji społecznych.
Szersze omówienie Raportu już wkrótce na NGO.pl.
Sprawdź, czy Twoje miasto jest obywatelskie:
RAPORT
Źródło: Polska Fundacja im. Roberta Schumana