14 grudnia 2016 do fundacji Autonomia, działającej m.in. przeciwko przemocy wobec kobiet, przyszło pismo o rozwiązaniu umowy na realizację zadania w ramach Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. Przyczyn tej decyzji nie podano do publicznej wiadomości. 11 stycznia 2017 sprawą rozwiązanej umowy zajmował się Zespół ds. Interwencji RDPP. Po spotkaniu fundacja wydała oświadczenie, protestując przeciwko działaniom MRPiPS.
po spotkaniu w dniu 11.01.2017 w Zespole ds. Interwencji Rady Działalności Pożytku Publicznego
w zw. z rozwiązaniem przez Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
umowy na realizację projektu „ZERo przemocy - Zaangażowanie, Edukacja, Rzecznictwo przeciwko przemocy ze względu na płeć"
Działania kontrolne nazwane przez MRPiPS monitoringiem nie zostały w naszym przypadku uznane za kontrolę w rozumieniu przepisów Umowy i ustawy o kontroli w administracji rządowej, co pozwoliło Ministerstwu ominąć dotychczas stosowane, przewidziane prawem, procedury. Oświadczenie woli Ministra, oparte na nieprawdziwych informacjach i błędnych przesłankach jest podstawą do natychmiastowego rozwiązania umowy na realizację ważnego zadania publicznego.
To bardzo niebezpieczny precedens i alarmujący sygnał dla organizacji pozarządowych realizujących zadania zlecone w interesie publicznym. To kolejny przykład - po nieprzyznaniu dotacji m.in. dla Centrum Praw Kobiet - prób ograniczenia działań, których celem jest powstrzymanie przemocy wobec dziewcząt i kobiet. To przykład naruszenia przez polski rząd zasady pomocniczości i partnerstwa we współpracy z organizacjami pozarządowymi.
Do dnia dzisiejszego Ministerstwo nie odpowiedziało na podpisany przez 60 organizacji pozarządowych list Autonomii skierowany do Minister Elżbiety Rafalskiej z 9.12.2016, w sprawie ataków na inicjatywy i osoby podejmujące działania, w ramach Światowej Kampanii 16 Dni Akcji Przeciwko Przemocy ze względu na Płeć.
Wydarzenia te zbiegają się w czasie z sygnałami jakoby polski rząd zamierzał wypowiedzieć Konwencję Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy ze względu na płeć. Zdecydowanie protestujemy przeciwko opisanym praktykom, działaniom i zaniechaniom, apelując jednocześnie o przyłączenie się do sprzeciwu wobec niszczenia prawnych, proceduralnych i etycznych standardów współpracy między społeczeństwem obywatelskim a administracją publiczną w Polsce. Rok 2017 został ogłoszony przez Komisję Europejską jako czas wzmożonych działań przeciwko przemocy ze względu na płeć.
Dowiedz się, co ciekawego wydarzyło się w III sektorze. Śledź wydarzenia ważne dla NGO, przeczytaj wiadomości dla organizacji pozarządowych.
Odwiedź serwis wiadomosci.ngo.pl.
Pobierz
-
OŚWIADCZENIE
pdf ・1.67 MB
Źródło: Fundacja Autonomia